Donald Spolegliwy i Jarosław Wiekuisty

Władcom polskim nadawano stosowne przydomki, jak Bolesław Chrobry, Bolesław Śmiały, Bolesław Wstydliwy, czy Kazimierz Wielki..., a o nazwie przydomku decydowało to czym się zapisali w pamięci potomnych.

Ostatnimi laty na polskiej scenie politycznej dominują dwa Nazwiska: Donal Tusk i Jarosław Kaczyński.  Zacząłem się tedy zastanawiać jakimi przydomkami zapiszą się obaj panowie w pamięci Polaków.

Zacząłem od Donalda Tuska. Aż mnie głowa rozbolała od bezmiaru ksywek jakie mi przychodziły do głowy. W myślach kłębiły się przymiotniki: kłamliwy, wredny, fałszywy, obłudny, załgany, pokrętny, niesłowny, niegodziwy, okrutny, chełpliwy, zuchwały... I choć każdy z nich pasował do niego jak ulał, wciąż szukałem tego jednego, jedynego słowa.

Gdy w rozmyślaniach doszedłem do tego jak się podlizywał w Brukseli nadstawiając plecy do poklepywania właściwe słowo miałem już na końcu języka, ale go sobie wciąż nie mogłem wyartykułować. Aż przywołałem w pamięci wspomnienie jak całował kanclerz Merkel po rękach a smoleńskie śledztwo bez zmrużenie oka oddał Putinowi i wtedy mnie olśniło - spolegliwy – to było to właściwe słowo. Donald Spolegliwy – tak go zapamięta historia, jako wiernopoddańczo uległego wobec Berlina i Moskwy.

Potem wziąłem na warsztat Jarosława Kaczyńskiego. Nie powiem, też mi pękała głowa od bezliku określników: nieprzejednany, chmurny, wyniosły, podejrzliwy, nadąsany, gapowaty, niechlujny, uparty, nieufny, pamiętliwy, dożarty, czupurny, zawzięty...
Ale wciąż mi brakowało tego najwłaściwszego słowa.

Aż raptem w telewizji podali, że w najnowszym rankingu sympatii Polaków dla czołowych polityków, po długim okresie głębokiego dołowania Jarosław Kaczyński znów się zrównał z Tuskiem. I wtedy sobie uzmysłowiłem ów najakuratniejszy przydomek – wiekuisty – to było to najlepsze słowo. Jarosław Wiekuisty - z takim przydomkiem przejdzie do historii.

Bo ileż to razy na politycznym ringu rzeźnicy z Gazety Wyborczej bili go poniżej pasa, a sędziowie udawali, że tego nie widzą. Ileż nieczystych ciosów musiał przyjąć Prezes. Na korpus - od brutalnie faulujących dziennikarskich hien tefałenu: Olejnik, Kolendy-Zaleskiej, Lisa, Żakowskiego, Wołka, Szostkiewicza i nieustannie go punktujących zafałszowaną kpiną „satyryków” Szkła Kontaktowego. Ile okrutnych ciosów dostał na wątrobę - od zawodowych post-komuszych doktrynerów z tytułami profesora: Markowskiego, Krzemińskiego, Czapińskiego, Śpiewaka i Nałęcza. Ileż trafień na szczękę odebrał - od politycznych rzezimieszków: Palikota, Nowaka, Sikorskiego, et consortes. No i ta straszliwa seria brudnych ciosów jaką dostał prosto w splot słoneczny - od tandemu do mokrej roboty Miller – Anodina. Nawet sam Witalij Kliczko leżał by na deskach.
 
Bili bezlitośnie, jak w bęben. A gdy się tylko zachwiał, z loży różowego salonu rozlegało się zdziczałe wycie: Złam mu szczenę!!! Wal go w potylicę!!! Skop mu tyłek!!! Wybij zęby!!! No bij!!! Zabij!!! Dorżnij!!! A że ludzi nietrudno podpuścić, rozpalona widownia wyła razem z nimi. A, gdy prezes schodził po walce do szatni, pluli na niego w przejściu obłąkany Niesiołowski toksyczna Paradowska.
 
Nazajutrz Gazeta Wyborcza wybijała tłustą czcionką tytuły: „Ostateczny koniec mistrza”, „Już nigdy nie wróci na deski”. „Kaczyński na zawsze skończony”.  
 
A ten znienawidzony przez platformersów „kurdupel z rozwiązaną sznurówką” za każdym razem się odradzał jak Feniks z popiołów. Odnowiony, rześki, gotowy do walki o Polskę. Tak jak teraz, gdy w sondażach zaufania społecznego znów się zrównał z Tuskiem.

Jak to jest możliwe? Pytają ci, co go tyle razy mieli na widelcu, którzy już tyle razy witali się z gąską, którzy, gdy na Polskę spadła tragedia smoleńska przełykali ślinkę pewni, że tym razem już się nie podniesie.

Otóż odpowiedź jest prosta. Choć można Kaczyńskiego nie lubić, to nikt nie zaprzeczy, że pan Prezes, przy tych wszystkich jego wadach, posiada genialny polityczny instynkt, który go czyni niezniszczalnym i urodzonym do roli przywódczej mężem stanu.

Najlepszym dowodem na to, że mam rację jest to, co właśnie kątem oka widzę w telewizji. Przestraszony Donald schował się przed rozgniewanymi ludźmi w polskim Sejmie otoczonym oddziałami uzbrojonej po zęby policji, jak wtedy, gdy w roku 1981 odziały ZOMO pałowały Polaków gdy sowiecki namiestnik niejaki Jaruzelski wypowiedział Narodowi wojnę. Właśnie widzę, jak polscy posłowie odebrali mu głos, bo chciał w niewybredny sposób zamknąć narodowi usta krytykując referendum i jak prostak spod budki z piwem wyzywał przewodniczącego Niezależnych Związków Zawodowych „Solidarność” od pętaków.

A Jarosław Kaczyński wyświeżony, gibki i znów podziwiany przez kilka milionów Polaków.

Patrz również:
http://salonowcy.salon24.pl/385683,basn-o-dobrym-donaldzie-i-zlym-jaroslawie

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika HENRY

30-03-2012 [16:08] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

Tuskowi portki zaczynają się trząść ;-)

Obrazek użytkownika dalan

30-03-2012 [16:38] - dalan (niezweryfikowany) | Link:

donald zaprzaniec.

Obrazek użytkownika kkk

30-03-2012 [18:01] - kkk (niezweryfikowany) | Link:

moja propozycja to donald gnuśniak

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

30-03-2012 [17:43] - Krzysztof Pasie... | Link:

Po Pańskim wpisie wpadł mi do głowy pomysł by ogłosić konkurs na najdowcipniejszy przydomek dla Tuska.
A więc start!  Zaczynamy!!!
Idzie weekend, więc trzeba się trochę rozerwać.

Czekam na propozycje,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Bondaree

30-03-2012 [19:09] - Bondaree (niezweryfikowany) | Link:

Pierwsza - Donald Dupowaty (chwilami mam wrażenie, że to ostatnia niemota i melepeta), druga - Donald Infantylny (wieczny smarkacz, co nie może dorosnać), chociaż tutaj mam chyba lepszego kandydata...

Obrazek użytkownika Emigrant

30-03-2012 [20:29] - Emigrant (niezweryfikowany) | Link:

Donald Targowicki?
Pozwrawiam Pana serdecznie.

Obrazek użytkownika Ira

30-03-2012 [16:32] - Ira (niezweryfikowany) | Link:

Zawsze czekam na Pana wpisy i za każdym razem powtarzam " mądrego to i warto posłuchać". Bez zbędnych słów potrafi Pan wyciągać celne wnioski. Żałuję, że mi brakuje tego kiedy rozmawiam z ludźmi o innych poglądach politycznych. Niestety otaczają mnie sami zwolennicy PO i wie Pan, że wszyscy zachowują się Niesiołowscy a to już mnie przeraża.

Obrazek użytkownika katamaraz

30-03-2012 [17:01] - katamaraz (niezweryfikowany) | Link:

Proszę nie poddawać się! Też tak mam! Ostatnio rozmawiałem. I sobie "użyłem". Moją Siostrę "przytoczyłem". Ma niecałe 800złotych emerytury i narzeka, a co ma zrobić taki biedny Jan Krzysztof Bielecki z takim marnym wynagrodzeniem-300tysięcy miesięcznie plus jakaś mizerna premia. Gdy pokazują go w TVP i jak widzę go tak strasznie umęczonego to same łzy mnie siem cisnom na morde.

Obrazek użytkownika godot

30-03-2012 [17:34] - godot (niezweryfikowany) | Link:

..czekać i rozmawiać na shalomie 24, ale igor to pętak, ostatnio ocenzurował pana Krzysztofa... http://salonowcy.salon24.pl/40...
ps
...a panu Krzysztofowi nie muszę kadzić:)
pzdr

Obrazek użytkownika katamaraz

30-03-2012 [16:50] - katamaraz (niezweryfikowany) | Link:

Jak tak dalej pójdzie Pan Jan Pietrzak pójdzie na "zebry". Proszę się powstrzymać "niemnożko".

Obrazek użytkownika Ewa W.

30-03-2012 [17:14] - Ewa W. (niezweryfikowany) | Link:

Zapomniał Pan dodać do loży szyderców niejakiego Wałęsę vel Bolka.
Po wysłuchaniu w PE dot. "katastrofy" smoleńskiej powiedział w wywiadzie : " dziwię się , że Putin się jeszcze nie wkurzył".
Boże, widzisz i nie grzmisz !
Boluś się zdemaskował ale łżemedia tego nie skomentowały.

Obrazek użytkownika ~łatos11

30-03-2012 [18:24] - ~łatos11 (niezweryfikowany) | Link:

Czające się za progiem widmo biedy, powinno wyzwolić w społeczeństwie
odwagę w artykułowaniu swoich opinii. Nawet ślepiec zauważyć może, że
krach III RP, nieprawego dziecka z "magdalenkowego" łoża szubrawców, zbliża się z szybkością komety. Nadchodzi czas, kiedy "suweren",
czyli my wszyscy, łącznie z milczącą/!?/ od ponad 20 lat połową, musimy wziąć swój los w swoje ręce. Myślę, że każdy rozeznał w tym okresie, kto
kim jest, wśród elit, które nami rządziły i kogo należy definitywnie
wyautować, a komu powierzyć losy Polski na nadchodzącą przyszłość!.
Oby przypisane, charakterologiczne cechy tym dwom politykom, przez Pana
Krzysztofa, okazały się cenną wskazówką naszej poprawnej decyzji w tym
wyborze!?. Polska zasługuje na swojego Viktora Orbana!.

Obrazek użytkownika Gość

30-03-2012 [18:30] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Spolegliwy, to człowiek, na którym można polegać, więc nie wiem czy to dobry przydomek.

Obrazek użytkownika stanczykblazen

30-03-2012 [18:50] - stanczykblazen (niezweryfikowany) | Link:

To wyraz wieloznaczny, zależy od kontekstu w jakim się go użyje.Kto może zaufać premierowi ? Unia, Angela... I w takim znaczeniu użył tego wyrazu Autor.

Obrazek użytkownika Gość

30-03-2012 [19:06] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

bo autor pisze coś innego.

Obrazek użytkownika Gość

30-03-2012 [19:07] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

To nie jest wyraz wieloznaczny.

Obrazek użytkownika emma

30-03-2012 [19:57] - emma (niezweryfikowany) | Link:

to nie dotyczy nas a wobec "przyjaciol" wschodnich i zachodnich.
ale Ty jestes malo kumaty.

Obrazek użytkownika Gość

30-03-2012 [20:22] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

"Donald Spolegliwy – tak go zapamięta historia, jako wiernopoddańczo uległego wobec Berlina i Moskwy." Jako osoba kumata, na pewno rozróżniasz kogoś uległego, od kogoś na kim można polegać? A może to dla Ciebie wszystko jedno?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

30-03-2012 [23:44] - Krzysztof Pasie... | Link:

Pisząc tekst wiedziałem, że nadejdzie ten komentarz z Waszej strony.
Faktycznie, według słowników jest tak, jak Pan Pisze.
Ale wie Pan doskonale, że już od bardzo długiego czasu politycy używają tego słowa w znaczeniu: uległy, podległy a nawet służalczy. W takim znaczeniu (uległy, podległy, wiernopoddańczy) używają tego słowa media, dziennikarze, publicyści a nawet pisarze.
Ale użyłem świadomie tego słowa, żeby sprawdzić, czy się do tego przeczepicie. No i się nie pomyliłem.

Dziękują za ten zaczepny komentarz i pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika UPS

30-03-2012 [18:59] - UPS (niezweryfikowany) | Link:

Panie Krzysztofie !

Po co daleko szukać - Donald „Donald” Tusk. Wszak zachowuje się, a i charakterologicznie ma podobnie, jak ten z kreskówek. Generalnie obydwaj czego nie dotknął to s... Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że ten „nasz” czyni to w realu. Pamiętajmy, że przydomki to przywileje królów i wielkich. A on ani król ani wielki. Przyrównanie tego Pana do postaci z kreskówki lokuje go tam gdzie jego miejsce i żaden PR nie pomoże. Jak znam życie, to za niniejszy wpis obrażą się na mnie
Donald i „Donald”. Tą pierwsza obrazę jakoś przeżyję. Za tą drugą za karę obejrzę po raz kolejny kilka najzabawniejszych filmików z tą postacią.

Obrazek użytkownika Ewa W.

30-03-2012 [19:07] - Ewa W. (niezweryfikowany) | Link:

wyklepany, klepany, oklepany

Obrazek użytkownika Pisowiec forever

30-03-2012 [19:26] - Pisowiec forever (niezweryfikowany) | Link:

A na drzewach zamiast lisci wisiec beda platformisci,dzieki bogu polska Sie budzi .Najperw PO pod sad ale Nie taki jak teraz ubecki ale nasz polski ,apotem wezmy Sie za TVN I te inne sprzedajne dziwki typu Paliglup ,chrypka niesiolowski I cala ta cholote .

Obrazek użytkownika Łupaszka

30-03-2012 [19:36] - Łupaszka (niezweryfikowany) | Link:

Donald Obślizgły; Donald Kacapski; Donald Nawrócony (to od ślubu kościelnego); Donald Pętacki; Donald MAKowy (ew. MAKDonald)

Obrazek użytkownika Gość Emil

30-03-2012 [20:06] - Gość Emil (niezweryfikowany) | Link:

Proszę nie zapominać o naszej chodzącej reklamie Red Bula .

Obrazek użytkownika stokolesny

30-03-2012 [20:20] - stokolesny (niezweryfikowany) | Link:

Zgłaszam udział!!!!!!

Jarosław Wielki
i
Donald Nikczemny

z poważaniem
stokolesny

Obrazek użytkownika Stuj chALINA

30-03-2012 [20:35] - Stuj chALINA (niezweryfikowany) | Link:

.

Obrazek użytkownika jk7

30-03-2012 [20:57] - jk7 (niezweryfikowany) | Link:

To trudne zadanie na weekend, o postaci zwanej słupem, bohaterem z kreskówki, strusiem, itd.

Rowerując po Kabatach - myślę iż znajdę wypadkową.

Obrazek użytkownika natka

30-03-2012 [21:13] - natka (niezweryfikowany) | Link:

Donald Klamczuszek lub PutinoMerkeloBrukseloLizodup

Obrazek użytkownika Gość agatoronto

30-03-2012 [21:33] - Gość agatoronto (niezweryfikowany) | Link:

a przy tym zabawny i swietny tekst

pamietam"prorocze" slowa Pana Kaczynskiego po pazdziernikowych wyborach

o klesce Donalda Spolegliwego....

Obrazek użytkownika Gość

30-03-2012 [21:42] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

?

Obrazek użytkownika bolesław

30-03-2012 [22:24] - bolesław (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Panie Krzysztofie.
Myślę, że Donald Spolegliwy i Jarosław Wiekusty to najtrafniejsze określenia.
Ja tego osobnika (Słońce Peru) nazwałbym Donald Nocnozmianowy.
Nazwa wiąże się z Nocną Zmianą (wredne zachowanie w czasie tej nocy) oraz w skrycie nocy podpisanie ACTA.
Serdecznie pozdrawiam,
bolesław

Obrazek użytkownika krokodyl

30-03-2012 [23:19] - krokodyl (niezweryfikowany) | Link:

niedookreślonym , może występować w znaczeniu pozytywnym , proponuję doprecyzować go przymiotnikiem ,podły .
Byłoby więc , Donald Podle Spolegliwy !

Obrazek użytkownika JANKAL

02-04-2012 [09:27] - JANKAL (niezweryfikowany) | Link:

Witam Pana!!!

I ta silna osobowość i klasa pana Jarosława Kaczyńskiego tak denerwuje to środowisko bez osobowości i bez klasy!!!
Nie sięgają panu Prezesowi bowiem do pięt i to czyni Go niezniszczalnym!!!

Pozdrawiam Pana!

Obrazek użytkownika marekagryppa

02-04-2012 [16:45] - marekagryppa (niezweryfikowany) | Link:

Panie Profesorze zapomniał Pan o jeszcze jednym "wielkim"błażnie Polski o naszym pRezydencie KomuchRuskim do miego bardzo pasuje -BOLESNY BRONEK.Czekamy na Pana ocenę.Jak zwykle z ukłonami marekagryppa