Zastanawiająca nominacja na Prezesa Pekao S.A.

1. 24 listopada poprzedniego roku media doniosły,że Prezes Pekao S.A. Jan Krzysztof Bielecki kierujący tym bankiem od 1 października 2003 złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska i 11 stycznia odejdzie z banku. Media spekulowały o powodach odejścia sugerując nawet, że były Premier zrezygnował z intratnego stanowiska, bo teraz przejdzie do polityki.Być może będzie nawet kandydatem Platformy na stanowisko Premiera wtedy kiedy Donald Tusk zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich.

Okazuje, że powód odejścia Prezesa Bieleckiego jest bardziej prozaiczny. Nie miał on innego wyjścia,bowiem 10 października a więc ponad miesiąc wcześniej Rada Dyrektorów UniCredit większościowego udziałowca Pekao S.A na posiedzeniu w Mediolanie wybrała Alicję Kornasiewicz na jego następcę.

Nie dalej jak w środę 12 stycznia 2010roku Rada Nadzorcza banku Pekao S.A. w Warszawie potwierdziła tę nominację i powołała Panią Kornasiewicz na Prezesa tego banku. Na razie do momentu uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego będzie ona na stanowisku p.o. prezesa. Takie praktyki stosowane przez Włochów mogą dziwić, bo Pekao S.A jest spółką giełdową i zatajenie przez blisko 2 miesiące informacji o wybraniu przez nie statutowy organ prezesa banku jest na pewno niezgodne z zasadami ładu korporacyjnego, tak przestrzeganymi szczególnie w Europie Zachodniej.

O tej decyzji przez tyle czasu nie wiedziała też Rada Nadzorcza banku w Warszawie a także inwestorzy nabywający akcje tego banku na giełdzie. Miejmy więc nadzieję,że KNF te wątpliwości podniesie przed wyrażeniem zgody na objęcie stanowiska przez nowego prezesa.

2. Kandydatura Pani Alicji Kornasiewicz nie jest niespodzianką. Po zakończeniu pracy w na stanowisku sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 1997-2000 została Prezesem banku inwestycyjnego UniCredit CAIB w Polsce i w Austrii, a także członkiem Rady Nadzorczej banku Pekao S.A. Jest więc zaufanym człowiekiem większościowego udziałowca Pekao S.A. skoro powierzył jej takie odpowiedzialne stanowiska w kilku swoich instytucjach finansowych.

Co na pewno zastanawia to fakt,że Pani Kornasiewicz jako minister rządu Jerzego Buzka negocjowała z włoskim inwestorem czyli bankiem UniCredit porozumienie w wyniku którego stał się on strategicznym inwestorem banku Pekao S.A. i nabył większościowy pakiet akcji tego banku. W dojrzałych demokracjach taka sytuacja jest niezwykle ambarasująca i to dla obydwu stron, dlatego zdarza się niezwykle rzadko

Pamiętam jakie oburzenie w Niemczech ale także w Polsce wywołała decyzja rosyjskiego Gazpromu zatrudnienia byłego Kanclerza Niemiec Schrodera na stanowisku przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki Nord Stream budującej gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego. Kanclerz Niemiec wcześniej dążył do zawarcia porozumienia w tej sprawie z Rosjanami, a nawet wsparł je gwarancjami budżetowymi. Trudno te dwie sytuacje porównywać ale nie ulega wątpliwości,że milczenie w tej sprawie szczególnie przez media w naszym kraju jest szczególnie zastanawiające.

3.Bank Pekao S.A jest drugim co do wielkości bankiem w Polsce, bankiem giełdowym, dobrze więc byłoby aby decyzje personalne zapadające w tym banku były zgodne także z zasadami ładu korporacyjnego na które tak często inwestorzy zagraniczni się powołują. Dobrze byłoby również aby inwestorzy i klienci banku Pekao S.A wiedzieli,czy przygotowana w grupie UniCredit tzw. dywizjonalizacja wejdzie szybko w życie.

Podporządkowanie poszczególnych pionów banku centrali w Mediolanie czyli właśnie dywizjonalizacja oznacza marginalizację prezesów instytucji wchodzących w skład grupy, co może mieć negatywny wpływ na sytuację inwestorów i klientów tego banku w Polsce. Wygląda na to,że nowa Pani Prezes takie rozwiązania zaakceptowała skoro jako mieszkanka Londynu chce to pracy w Warszawie przylatywać tylko raz w tygodniu.

Miejmy nadzieję,że i tą sprawę zbada KNF bo wydaje się,że przygotowane przez Włochów rozwiązanie nie będzie korzystne dla klientów banku Pekao S.A. Komisja bowiem winna pilnować przestrzegania przez banki funkcjonujące w Polsce, żeby najważniejsze decyzje w tych instytucjach finansowych były podejmowane przez ich ograny statutowe Zarząd, Radę Nadzorczą czy Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

24 listopada poprzedniego roku media doniosły,że Prezes Pekao S.A.