Czego nie powiedział dziś Kaczyński?

 
 
Ja jestem reklamiarz, a zatem praktyk konstruowania przekazu precyzyjnego/klarownego/właściwie zaadresowanego.

Takiego, żeby pani Ania, mająca kupić proszek do prania, zrozumiała, co do niej mówimy  i nam uwierzyła, w konsekwencji kupując proszek nasz, a nie oferowany przez konkurencję.
Czyli przekazu spełniającego warunki fundamentalnej weryfikacji:

do kogo, co i  jak mówimy.

Prawie 20 lat temu, mój pierwszy szef, stary Niemiec, zarządzający polskim oddziałem wielkiej, międzynarodowej agencji reklamowej, gdy stykał się z naszymi debiutanckimi, rozmamłanymi i  dygresyjnymi propozycjami, miał zwyczaj, patrzeć zza swoich krzaczastych brwi i spoza wąsów a la Heiner Brand (taki słynny trener niemieckiej reprezentacji handbalu) mówić tym swoim bezlitośnie konkretnym angielskim:

Where is the beef ?

Dzięki temu prostemu do bólu pytaniu, szybko nauczył naszą zbieraninę uciekinierów od pracy naukowej, biedujących malarzy, niespełnionych literatów i poetów precyzyjnego (i przez to skutecznego ) formułowania przekazu komunikacyjnego.

Z czasem to jego powiedzenie stało się jedynie czymś w rodzaju sympatycznego żartu – zagajenia odprawy przed prezentacją dla klienta.

Będę powtarzał do znudzenia – przekaz komunikacyjny w marketingu politycznym podlega dokładnie takim samym zasadom  i rygorom, jak w przypadku marketingu komercyjnego i wymaga podobnych  rozwiązań.

Przecież 90 procentowe odrzucenie pomysłu Tuska na zafundowanie Polkom i Polakom odpowiednio 7 i 2 lat pozostawania na bezrobociu, przed przejściem na emeryturę, ma miejsce nie dlatego, że jest to jakaś niezrozumiała dla wyborców   i skomplikowana konstrukcja,  ale dlatego, że jest wręcz odwrotnie:

Tusk chce wyciąć Polakom wyjątkowo prosty, prostacki wręcz numer –

stuknąć ich na kasę.

Taki prostacki, zrozumiały nawet dla najgłupszego leminga (w konsekwencji – łatwy do skontrowania) ruch Tuska, to wręcz dar dla opozycji.

To zaproszenie do tego, żeby mu spuścić (komunikacyjny) łomot.

-------------------------

Słuchałem dziś na żywo wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego przed Kancelarią Premiera.

Potem sięgnąłem do zapisów w mediach.

Było to przemówienie wygłoszone z typową dla Prezesa swadą.

Było w nim  i o tym, że
Zmuszać kobiety, by pracowały do 67 lat, to pomysł bezecny i nikczemny. Musimy się temu przeciwstawić.

I że  
na czele są dwa nikczemne przedsięwzięcia, wobec chorych i emerytur. Mówimy: nie i jeszcze raz nie. Bez żadnych niuansów, bez targowania się o ochłapy, które próbuje nam się rzucać.

Dostało się też (oczywiście słusznie) Balcerowiczowi i Millerowi.

Było jeszcze wiele słusznych stwierdzeń, które kto chce, może sobie w Internecie znaleźć.

Krótko mówiąc - takie typowe przemówienie Prezesa.

Czy skuteczne?

Dla mnie – nie.

A wystarczyło, żeby  zamiast tego wszystkiego, Jarosław Kaczyński wyraźnie zadeklarował wszem i wobec:

Po odzyskaniu władzy, PiS anuluje uchwaloną przez rząd Tuska/Pawlaka ustawę opóźniającą przechodzenie Polaków i Polek na emeryturę.

Tylko tyle i aż tyle.

Więcej taka deklaracja byłaby warta, niż przypominanie numerów Balcerowicza czy Millera (90 procentom przeciętnych wyborców takie retrospekcje jednym uchem wpadają, a drugim wypadają), podobnie,  jak nieznane/zapomniane przez 90% wspomnianych przeciętnych wyborców słowo „bezecne” (Prezes się zresztą na nim efektownie sypnął, bo to śliczne,  wypadłe z użycia słowo, jest najwyraźniej  równie rzadko używane przez inteligencję).

Byłby to najcięższej wagi, skutkujący narzuceniem swojej , przepraszam za żargon – narracji, komunikat. I ten przysłowiowy, komunikacyjny beef.

Jest tylko jeden warunek wygłoszenia takiej deklaracji, ba! – takiego zobowiązania:

że PiS naprawdę nie chce, żeby Polacy i Polki przechodzili później na emeryturę  (czytaj: pozostawali na bezrobociu odpowiednio 2  i 7 lat dłużej) .

W Sejmie  Tusk swój pomysł oczywiście przepchnie, co postawi  PiS w jeszcze bardziej komfortowej sytuacji:
 
no to jak – będzie taka deklaracja wygłoszona z trybuny sejmowej podczas dyskutowania wniosku o referendum?
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Seba

26-03-2012 [20:50] - Seba (niezweryfikowany) | Link:

zdeterminowany do tego aby rządzić inaczej niż POkraki. Uważam, że PIS jest, wobec niszczącego działania POkrak w dobrej sytuacji jako opozycja, ale niestety moim zdaniem nie wykorzystuje tego w taki sposób jak autor tekstu napisał, czyli w sposób najprostszy i bez owijania w bawełnę. Czemu tak się dzieje tego nie wiem...

Obrazek użytkownika Logan3331

26-03-2012 [21:15] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Nie widac tego ? Sam o tym mówisz, tylko nie potrafisz wyciągnąć wniosków.
Tusk już leży i kwiczy, wystarczy tylko raz sie zamachnać i na odlew w pysk, nie trzeba nawet celować. A prezesz Kaczyński nawet go nie szturchał a jedynie ofunąl ...
To jest opozycja, której zalezy na dobru Polaków ?
Moze na rządzeniu i owszem, ale tylko i wyłącznie na tym

Obrazek użytkownika Helmut Kapucha

26-03-2012 [22:07] - Helmut Kapucha (niezweryfikowany) | Link:

Przestań rzęzić.
Na czym miałaby polegać przyjemność rządzenia stadem baranów zapatrzonych w telewizory,
wobec mediów nie ukrywających nienawiści, stada szacownych kapusiów broniących swych rzekomych cnót, czerwonych mend i ich paciotków gotowych mordować we współpracy z odwiecznymi wrogami?
Jak sądzisz, kim są członkowie sekty pancernej brzozy?
Zwróć uwagę ile już ofiar śmiertelnych jest w opozycji.
Czy zwolennicy i politycy innych opcji umierają równie często?
Gdy zaczną, będzie można uznać, że siły się wyrównały i jest jakaś szansa ...

Obrazek użytkownika Logan3331

26-03-2012 [22:31] - Logan3331 (niezweryfikowany) | Link:

Członkowie sekty pancernej brzozy to plk. Putin ze świtą i jego polskie popychla (prawie hrabia Komorowski, Schetyniak tudziez błazen Palikot), a także niemiecki piesek Tusk.
Ale nie w tym rzecz - gdyby prezesowi faktycznie zależalo na Polsce to raz - nie oddalby wladzy w 2007, dwa - w ostatnich wyborach wygralby, gdyby świadomie nie chcial przegrać (zresztą w wyborach prezydenckich też) .
Po jego zachowaniu widać, ze on chce ale przegrywac, a dlaczego - nie wiem, ale jedynyą logiczną odpowiedzią jest tu - pomoc cudakowi.
Bo jakiz inny powód mialby ?
No jedynie tylko, ze sie boii "seryjnego samobójcy" ...

Obrazek użytkownika Bomba

27-03-2012 [08:22] - Bomba (niezweryfikowany) | Link:

Przecież te wymądrzania się, w rodzaju "ja bym to zrobił lepiej" wpisują się w ogólno medialną propagandę i po prostu nie mają sensu. Mówcie raczej o strachu rządzących przed prawdą o Smoleńsku, o cenie (!!! jakiej!!!) benzyny, lekarstw i żywności, o rosnącym bezrobociu, o likwidacji stoczni i wielu fabryk, o utrudnianiu działalności drobnym przedsiębiorcom, o strachu przed utratą pracy w małych (nie tylko) miejscowościach, o panoszącym się bogactwie nowobogackich itd., itd. Wielu ludziom trzeba to wbijać w głowy, bo myślą i mówią, że trudno, państwo jest biedne (??)i benzyna musi być droga a za ceny w sklepach odpowiadają chciwi właściciele, itp. Piszcie wreszcie do sensu!

Obrazek użytkownika kangur

27-03-2012 [09:05] - kangur (niezweryfikowany) | Link:

... powiem Michnikiem - ODPIEPRZCIE SIĘ OD KACZYŃSKIEGO... i jeszcze - WAM KURY SZCZAĆ PROWADZIĆ (to Piłsudzki), a nie POlitykować i krytykować...inni robią to lepiej - wystarczy POpatrzeć na "zaprzyjaźnione media" albo przeczytać gównowybiórcze...

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

27-03-2012 [11:53] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

Jak Pan się nauczy pisać poprawnie nazwisko Marszałka, to może Pan zaprzestać prowadzania kur.

Obrazek użytkownika kangur

27-03-2012 [13:44] - kangur (niezweryfikowany) | Link:

...przeszkadza? A mnie KRYTYKANCTWO... i wyręczanie sługusów Tuska dla którego POLSKOŚĆ TO NIENORMALNOŚĆ... A wogóle to się facet czepiaj tramwaju... Bez SZACUNKU POzostaję i do roboty zaganiam EWARYSTA...

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

27-03-2012 [14:55] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

a nie żadna tam "literówka". Wstyd! Jak można nie wiedzieć, jak się pisze nazwisko Piłsudski !

Jak można takim nieukiem być....

Obrazek użytkownika kangur

27-03-2012 [14:03] - kangur (niezweryfikowany) | Link:

... facet - już nawet tam POlazłeś ze swoim KRYTYKANCTWEM??? Zobacz jakie wrażeie zrobiłeś - POgratulować - mącisz jak gówno w przeręblu - do roboty się weż - przekuwaj co tam masz na bagnety, a od Jarka się ODPIEPRZ - do pięt mu nie dorastasz, a wogóle to naucz się rozumieć co rozumni mówią, a nie siedź na dupie i krytykuj...

Obrazek użytkownika kkk

26-03-2012 [21:48] - kkk (niezweryfikowany) | Link:

Niestety może byc znacznie gorzej. Moze Jarosław wie w jakim tragicznym stanie jest państwo a szczególnie finanse i dlatego nie może nic obiecywać. Nic przy tym dziwnego, że nie pcha się do rządzenia.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

26-03-2012 [22:08] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

czy mam przez to  rozumieć, że PiS doszedłszy do władzy UTRZYMA ten skok Tuska na nasze emerytury?

Nie wierzę  - bo jeśli tak, to z PiS  nie zostanie kamień na kamieniu.

Jak z AWS.

pozdrawiam,

EF

Obrazek użytkownika Seba

26-03-2012 [23:23] - Seba (niezweryfikowany) | Link:

rządzenia. PiS dostatecznie nie akcentuje, punktuje PO oraz nie informuje społeczeństwa o skali niszczenia państwa przez PO. Jakby bali się pójść na całość i próbowali układać się z aktualnie rządzącymi. Jest to metoda dla nich na przetrzymanie ale dla społeczeństwa, narodu do koniec marzeń.

Obrazek użytkownika  aesculap-gość

26-03-2012 [22:55] - aesculap-gość (niezweryfikowany) | Link:

Moim zdaniem powiedział dostatecznie dobitnie, że PiS odrzuca jakiekolwiek pomysły z przedłużaniem wieku emerytalnego. Nie wierzę,że takie stwierdzenie nie jest jednoznaczne z tyhm,że gdy PiS wygra, to odrzuci takie pomysły. Ta opinia wpisuje sie w narracje typu,że Kaczyński nie nadaje się do rządzenia. Gratuluję, ale nie podzielam tej opinii, ludzie maja swój rozum i dotrze do nich,że jak ktoś mówi,że jest przeciw, to jest, i jak wygra wybory, to bedzie realizował to, co mówi. Kaczyński to nie Tusk. Przestańcie dzielić włos na czworo i siać dafetyzm. Juz dość,że mamy propagandystów PO, wystarczy.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

27-03-2012 [11:50] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

tak, "dafetyzm" jest zdecydowanie groźniejszy, niż brak profesjonalnej komunikacji z elektoratem.

Obrazek użytkownika edward

26-03-2012 [23:35] - edward (niezweryfikowany) | Link:

Nie ma już nic do stracenia. Nie rozumiem, dlaczego prezes Kaczyński i jego współpracownicy nie wykorzystują zdecydowanie rosnącego poparcia Polaków i skundlenia koalicji strachu PO-PSL-SLD-Palikot do tego by zbojkotować bezprawne działania tego parlamentu, p.o. p.rezydenta, zbójeckiego nierządu i wezwać Polaków do wypowiedzenia posłuszeństwa tym rządzącym złodziejom i bandytom? Czyżby już się wypalili, tak jak struktury PISu w regionach? Przecież partia liczy zaledwie 22 tysiące członków, gdy PO ma ich ponad 2 razy więcej, a PSL ponad 100 tysięcy.. Dlaczego PIS nie chce powiększac liczby swoich członków w partii????? I dlaczego ciągle od wielu lat w strukturach regionalnych PISu są te same i tylko te same osoby??? Uważam, że potrzeba bardziej radykalnych działań, póki zostało jeszcze troche czasu, by uratować naszą Ojczyznę. Uważam, że tylko narodowo-radykalna organizacja może przeciwstawić się okupantom Polski. Przed II wojną mieliśmy w Polsce Obóz Narodowo-Radykalny, któy liczył 300 tysięcy członków... A gdzie jest dzisiaj PIS?

Obrazek użytkownika Bardzostarywyborca

27-03-2012 [01:45] - Bardzostarywyborca (niezweryfikowany) | Link:

Panie marketingowiec od żałosnej "PO-lskiej" reklamy, czyli PO-płuczyn PO-niemiecko-anglosaskich (może jeszcze czasami włoskich, ale innych jakoś na PO-lskich prowincjonalnych marketach nie PO-zauważałem) - czy kilkakrotnie wykrzyknięte dosyć głośno do mikrofonów "Nie!" to nie to samo co "No" albo "Nein"?

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

27-03-2012 [11:48] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

a może tak ad rem? Hm ?

Obrazek użytkownika Gość

27-03-2012 [11:23] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

na Westerplatte? Tego się czep szanowny autorze.
Bo od tamtej rozmowy Polska sunie w objęcia Putina.

Obrazek użytkownika miro

27-03-2012 [13:59] - miro (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Panie Fedorowicz,
wszyscy dobrze wiemy, że Kaczyńskiego rządy są fatalne i wyręcza go w rządzeniu de facto będący w opozycji Donald Tusk.
Napisał Pan jak na zamówienie PO, ogólnie taka bowiem obowiązuje narracja w wsi24, w polsza T i we wszystkich przekaziorach reżimowych. Po co zanudzać ludzi tym, że obecne rządy PiS są do kitu, słyszymy to każdego dnia jakie błędy popełnia ciągle Jarosław Kaczyński, nie to co Tusk.

Obrazek użytkownika Ewaryst Fedorowicz

27-03-2012 [17:23] - Ewaryst Fedorowicz | Link:

I po przeczytaniu tekstu ze zrozumieniem ?