Mikromania i masochizm Polaków

  Dziesięć dni temu /9.03/ Andrzej Talaga zamieścił w portalu Rp.pl tekst p.t.  "Polska skarlała?  Niech walczy jak karzeł"  /TUTAJ/ .  Dzień później ukazał się on w "PlusMinus".  Czytamy w nim:  "Pol­ski pro­dukt kra­jo­wy brut­to pod­sko­czył do 1,5 bi­lio­na zło­tych. To aż… 2,9 proc. PKB ca­łej Unii Eu­ro­pej­skiej. (...) W po­rów­na­niu z naj­waż­niej­szy­mi pań­stwa­mi UE je­ste­śmy kar­łem. Gra­my w Unii moc­no na wy­rost i mu­si­my uwa­żać, by nie po­wie­dzia­no nam: spraw­dzam.".  I dalej: "Niem­cy to 20 proc. PKB Unii, Fran­cja pra­wie 16 proc., Wiel­ka Bry­ta­nia – ok. 14 proc., Wło­chy pra­wie 13 proc. Oto nie­kwe­stio­no­wa­ni li­de­rzy Eu­ro­py. Po nich idą śred­nia­cy: moc­ne po­tur­bo­wa­ne kry­zy­sem Hisz­pa­nia i Ho­lan­dia, do­pie­ro w trze­ciej ko­lej­no­ści kar­ły – Pol­ska, Bel­gia i Szwe­cja (wszyst­kie po mniej niż 3 proc. PKB UE), a na­stęp­nie plank­ton (...) Co za­tem wy­pa­da czy­nić kar­łom w ob­li­czu gi­gan­tów? Zejść na zie­mię. Nie wal­czyć o kształt Eu­ro­py, swo­bo­dy u wschod­nich są­sia­dów oraz in­ne mrzon­ki, ale gryźć i ko­pać po kost­kach w bo­ju o ele­men­tar­ne in­te­re­sy, by nas nie zmiaż­dży­li.".
  Po trzech dniach /13.03/ wysłuchałam wykładu prof. Andrzeja Nowaka traktującego m.in. o "początkach narodowej mikromanii"  /TUTAJ/.  Po wykładzie zapytałam profesora o tekst Talagi i te mikromanię.  Stwierdził on, że jej źródłem były prace historyków krakowskich, w szczególności Szujskiego.  Ten ostatni był dobrym historykiem, ale jego krytyczne uwagi na temat dziejów Polski podchwycili wulgaryzatorzy i propagandziści.  Przytoczył też przykład Szwecji /jednego z "karłów" Talagi/, która wcale nie zachowuje się w sposób zalecany przez Talagę, tylko prowadzi samodzielna politykę, zawierając pakt wojskowy z Estonią, unikając przyjęcia euro, czy tez pielęgnując związki z Norwegią, Danią i Finlandią w ramach Unii Nordyckiej.  Dlaczego dla Polski podobne postępowanie miałoby być mrzonką - nie wiadomo.
  Inna sprawą jest niska samoocena i coś w rodzaju "narodowego masochizmu" Polaków.  Pisał o nim często Ziemkiewicz, a sama mogłam się z tym zetknąć po opublikowaniu notki "Marcin Wolski powiela komunistyczne kłamstwo"  /TUTAJ/.  Zauważyłam w niej, iż przytaczana bezmyślnie przez  Wolskiego historia o tym, jak to "polactwo" rzuciło się rabować ofiary katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim jest zupełnie nieprawdopodobna i jest kłamstwem rozpowszechnianym przez komunistów, by poniżyć Polaków.  Ciekawa była reakcja większości komentatorów.  Starali się oni za wszelka cenę udowodnić, że rabunek miał jednak miejsce.  Wizja Polaków jako wrednych złodziei sprawiała im wyraźną przyjemność i nie chcieli się z nią rozstać.
  Ziemkiewicz przytaczał wyniki europejskich badań na temat tego, jak różne narody oceniają siebie oraz innych.  Okazało się, ze tylko Polacy przypisali sobie same złe cechy.  Nawet Niemcy oceniali nas lepiej niż my samych siebie.  Publicysta ten przypisywał to oddziaływaniu mediów mainstreamu, przytaczając anegdotkę "Panie doktorze, moja żona ma kompleks niższości.  Co zrobić, by to jej NIE przeszło?".  Niezależne prawicowe media wcale nie są jednak lepsze, snując wciąż wizje katastrofy, rozbioru Polski, całkowitego załamania gospodarki i t.p.  Wymyślają przy tym większości społeczeństwa od "tępych lemingów".  Na tym smętnym medialnym tle pozytywnie wyróżnia się artykuł Pawła Rożyńskiego "Polska ekspansja" z ostatniego numeru "PlusMinus"  //TUTAJ/, trzeba zapłacić SMS-em/.
  Można się z niego dowiedzieć, ze w ciągu dekady polskie inwestycje za granicą zwiększyły się z kilkuset mln zł rocznie do kilku miliardów.  W tym roku KGHM przejął kanadyjska Quadrę za 9 mld zł.  Za granica inwestują m.in Solaris, Boryszew, Fakro, Amica oraz liczne zakłady przemysłu spożywczego.  Widać więc, że jak się chce to można coś zdziałać.  Nie należy się samoponiżać, lecz naśladować Szwecję oraz opisanych w artykule przedsiębiorców.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ksena

19-03-2012 [22:24] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

to nie tylko my się samoponiżamy ,ale nas się usilnie poniża.Stale i wciąż jesteśmy testowani niczym stado królików doświadczalnych.Władza widząc milczenie społeczeństwa uznaje,że poprzeczkę ubezwłasnowalniania można podnieść jeszcze wyżej.Po Marszu Niepodległości gdy skopano niewinnego człowieka to właśnie on został skazany przez sąd i nikt w mediach nie stara się dociec dlaczego napastnik nie poniósł żadnej kary. Jak długo jeszcze pozwolimy się testować i poniżać?

Obrazek użytkownika elig

20-03-2012 [00:39] - elig | Link:

  Właśnie to, co opisuję w notce, taka mikromania i samoponiżanie się, doszukiwanie się w sobie samych najgorszych cech oraz brak poczucia własnej wartości, bardzo ułatwia wykorzystywanie i poniżanie nas przez innych.  To jest błędne koło, które powinniśmy przerwać.

Obrazek użytkownika Gość

24-03-2012 [21:33] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

jak wszyscy będziemy siedzieć przed komputerem lub telewizorem. Dzisiaj wystarcza że będziemy dobrze pracowali i mieli dzieci. Czasy wielkich zrywów minęły. Założę się że jakby do nas weszli Rosjanie to nie byłoby żadnego oporu. Ludzie po prostu nie chcą już umierać za ojczyznę. Chcą tylko jednego żyć w dobrobycie i mieć święty spokój od wszystkiego. Dyskusja o mikromanii to też jest takie narzekanie. Narzekamy że narzekamy że jesteśmy mikromanami

Obrazek użytkownika elig

24-03-2012 [22:28] - elig | Link:

  Czy to znaczy, ze mamy zamilknąć i nic już nie mówić?  :)))

Obrazek użytkownika Gość

24-03-2012 [22:44] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

a nie mówić od mówienia powietrza nie przybędzie. Na prawicy mamy inflacje słowa nad czynem od 23 lat

Obrazek użytkownika Gość

24-03-2012 [22:59] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

jest na blogu http://krzysztof-smok.blogspot...

podtytuł artykułu nie wydana książka mojego Ojca.

Ojciec chodził z tym programem do wszystkich opcji

łacznie z PIS mieli to w nosie

Ja już to pisze tak dla spokoju sumienia. Bo zawsze uważałem

że Ojciec marnuje na was polityków tylko swój cenny czas. Wisi to od dwóch miesięcy na blogu

Obrazek użytkownika Niewolnik

20-03-2012 [15:22] - Niewolnik (niezweryfikowany) | Link:

1. nie przejmowanie się tym za bardzo, inne nacje mają w nosie co o nich mówią, żyją dla siebie ale mają poczucie wspólnoty narodowej, niektórym realna potęga pomaga niewątpliwie,
2. nauka historii i akcentowani w niej sukcesów, a ku przestrodze pouczanie o błędach, które i dziś mogą się powtórzyć
3. Każdego dnia robić swoje i to dobrze, karcić brak etyki (choć to trudne: a) jak karcić policjantów czy prokuratorów - są bezkarni, ale mimo to wytaczać im procesy gdy mamy rację np. o nadużycia władzy, fałszywe oskarżenia itp b) pracować dobrze to dzik złodziejskiej prywatyzacji to czesto dobra praca np. w banku nie dla Polski tylko jakiegoś Svena, Hansa, SMitha itd i tu jest dramat, tu chyba sabotaż byłby lepszy) ale na woim pracwac dobrze i uczciwie każdego dnia.
Innych recept nie widzę.

Obrazek użytkownika elig

24-03-2012 [22:30] - elig | Link:

Recepta dobra.  Nie mam aż tak zlej opinii o Wielkiej Brytanii.

Obrazek użytkownika Niewolnik

20-03-2012 [15:30] - Niewolnik (niezweryfikowany) | Link:

Anglia, Francja, Holandia, Szwecja uchodzą za bogatsze (choć Szwecja ani bogata już, dzięki lewicy skończy źle jak kiedyś gdy śledzie suszyli i tłuszcz wytapiali) - to wszystko mimo, że niby bogatsze kraje to część z nich tzw. chorzy ludzie EUropy. Lewactwo i prawodawstwo tak kuriozalne, że bliżej im do Orwella niż normalnego kraju. A gdzie lewactwo tam na pustyni zaczyna piasku brakować. Jeszcze są bogaci siłą inercji i nagrabionych w koloniach bądź wojnach dóbr, ale lewica zrobi swoje. A patologie to już tam codzienność sankcjonowane prawem. Nie chciałbym w takim raju żyć, gdzie państw mnie inwigiluje, za otyłość dzieci (Anglia) próbują wsadzić do pierdla, uczą mi syna siusiać na siedząco Szwecja) itd. CHORE KRAJE i tak na nich patrzy, gdy kompleks jakiś zaczyna się odzywać.

Obrazek użytkownika Gość

24-03-2012 [22:04] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Jak prawica chce dokonać zrywu żeby coś zmienić, jak szerzy wieści że wszędzie działają służby. Czyli co zinfiltrowani jesteście ?Czy tylko macie nabyty za komuny zespół paraniodalny?.Ludzie mają jeszcze raz wam zaufać żeby pożniej znowu była gruba kreska a wy się znowu dogadacie z układem bo wy tacy labilni i próżni jesteście tacy sami jak wasi koledzy co was wykiwali. Ludzie dają się oszukać tylko raz. Jak dla mnie to kolejna grupa chce dorwać sie na plecach zwykłych ludzi do władzy. Programu rządzenia nie macie jak do was się przyjdzie z programem to nic was to nie obchodzi. Gadacie Gadacie tak od 23 lat. Kompletnie zinfiltrowani jesteście albo nieudacznikami jesteście. Moim zdaniem to będzie tak. Pełna kadencja Tuska a potem może jeszcze ze 4 lata Tuska. Potem będzie głód i jakaś krwawa dyktatura sowiecka czy faszystowka co ją zaprowadzi głodna ulica. Tak was postrzega te 50% ludzi co nie głosuje. Polska scena polityczna to teatrzyk gdzie wszyscy są znajomymi znajomych. Cała scena polityczna łącznie pseudo ruchami narodowo prawicowymi które kontoroluje polska razwiedka. Lemingi wiedzą jak jest ale mają to w nosie mają dzieci pracę własne problemy by związać koniec z końcem różne kompromisy na które idą by wyzywić dzieci. Musielibyście zmienić myślenie ale was na to nie stać

Obrazek użytkownika elig

24-03-2012 [22:26] - elig | Link:

  Kogo ma Pan na myśli pisząc "wy"?

Obrazek użytkownika Gość

24-03-2012 [22:41] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

myśli PIS i przyleglości. No wreszcie jakaś reakcja