Prywatyzacja według Platformy

1. Dzisiaj o procesie prywatyzacji, średniej wielkości firmy państwowej z mojego okręgu wyborczego, z Radomia. Powstała w 1959 roku Fabryka Łączników, bo o niej mowa, produkowała ponad 500 różnego rodzaju łączników, złączek  i odlewów z żeliwa.
Fabryka funkcjonowała w przemysłowej dzielnicy Radomia, na kilkunastu hektarach gruntów i w ostatnich latach po kilku wcześniejszych restrukturyzacjach, zatrudniała  już tylko około 400 pracowników.
W ostatnich latach, miała spore problemy z osiąganiem dodatnich wyników finansowych  i w związku z tym miała zaległe zobowiązania wobec Skarbu Państwa (głównie zaległe składki ZUS), choć na rynku żeliwnych złączek i różnego rodzaju łączników była wręcz monopolistą na polskim rynku. Zarządzali nią ludzie związani z Platformą, przedstawiciele tej partii zasiadali również w jej radzie nadzorczej.
2. Minister Skarbu od dłuższego czasu, próbował sprzedać 85% akcji, które posiadał  i w połowie 2010 roku w formule przetargu się  ich pozbył, po zaledwie 80 groszy za akcję. Inwestor firma Fero Masz Invest, spółka z Warszawy, zapłaciła za nie 1,5 mln zł, przejmując jednocześnie zobowiązania fabryki Łączników.
Zobowiązała się jednocześnie do nie obniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania firmy przez okres 12 miesięcy.
Przed tą transakcją posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwracali uwagę ministrowi skarbu, że nabywca zarejestrował swoja firmę zaledwie miesiąc wcześniej, z symbolicznym kapitałem zakładowym i wygląda, że nie ma żadnego doświadczenia w tej dziedzinie produkcji.
Z resortu skarbu płynęły zapewnienia, że inwestor został sprawdzony, a zarejestrowanie firmy tuż przed nabyciem akcji radomskiego przedsiębiorstwa, jest powszechną praktyką w prowadzonych przez ministerstwo prywatyzacjach.
3. Nabywca niestety nie rozwijał radomskiej firmy, bardzo szybko upłynnił zapasy wyprodukowanych wyrobów (ich wartość była wyższa niż ceną jaką zapłacił resortowi skarbu), powiększał zobowiązania wobec skarbu państwa, a po upływie roku od nabycia firmy, zaczął gwałtownie poszukiwać nabywcy na dopiero co kupiony majątek.
W grudniu poprzedniego roku, ogłoszono przestój, pracownicy zostali skierowani na przymusowe urlopy, a jednocześnie siedziba spółki została nagle przeniesiona przez zarząd firmy do odległych od Radomia o 200 km Siedlec.
Wtedy to ostatnie działanie wyglądało na absurdalne, w lutym okazało się, że miało głęboki sens, bo właściciel prawdopodobnie chciał, żeby wniosek o upadłość rozpatrywał sąd siedlecki, a nie radomski.
Tak też się stało i wspomniany sąd wyznaczył na syndyka masy upadłościowej człowieka, który wcześniej uczestniczył w różnego rodzaju przedsięwzięciach gospodarczych właścicieli firmy Fero Masz Invest.
Właśnie w poprzednim tygodniu syndyk wręczył wypowiedzenia 380 pracownikom  Łączników, zostawiając zaledwie kilku, którzy zajmują się pilnowaniem majątku.
Teraz zapewne, zaprzyjaźniony z właścicielami firmy syndyk, po pozbyciu się pracowników będzie tak gospodarował masą upadłościową, aby poprzedni właściciele mogli na tym solidnie zarobić.
4. Jako posłowie i senatorowie Prawa i Sprawiedliwości zawiadomiliśmy zarówno prokuraturę jak i CBA, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa ale na razie nie ma w tej sprawie żadnej reakcji.
Sam wystosowałem zapytanie do ministra skarbu dlaczego nie interesował się losem firmy, która zaledwie przed rokiem sprzedał i jak wyegzekwował zobowiązania, które nałożył na  jej nabywcę.
Od paru tygodni czekam na odpowiedź ale niezależnie od tego jaka ona będzie, jedno jest już pewne. Radom bezpowrotnie stracił około 400 miejsc pracy, co dla miasta z blisko 20% bezrobociem, jest problemem nie lada.
Tak niestety wygląda prywatyzacja według Platformy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sarmata

07-03-2012 [10:53] - sarmata (niezweryfikowany) | Link:

Tak się dzieje od 89 roku przy wielkiej liczbie prywatyzacji. Oczywiście dziwnym trafem benificientami są ludzie z układu PO-PSL-SLD.

Obrazek użytkownika Gość

07-03-2012 [12:52] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

To jest właśnie gospodarność - majątek,który był bezpański, czyli państwowy, trafił w prywatne ręce i ten człowiek na tym zarobił, czyli wzbogacił się, czyli stał się zamożny. Czy to źle czy dobrze, że ktoś stał się bogaty?
To dobrze, bo im więcej będzie ludzi bogatych w Polsce, tym dla państwa lepiej.
A jak już wszystko, co bezpańskie, będzie prywatne, to nowi właściciele o to będą dbali.
Poza tym, w ten właśnie sposób PO zyskuje swoich zwolenników i dlatego wygrywa.
Dlaczgo PIS tego nie robi?

Obrazek użytkownika niepodległościowiec

07-03-2012 [13:46] - niepodległościowiec (niezweryfikowany) | Link:

Bogactwo innych czasami oznacza nędze innych. Takiego kapitalizmu nie chcemy

Obrazek użytkownika Yans

07-03-2012 [13:55] - Yans (niezweryfikowany) | Link:

wiadomo bo przeciez lepiej zeby jeden mial pare milionow a tych 400 nic

Obrazek użytkownika stanczykblazen

08-03-2012 [07:45] - stanczykblazen (niezweryfikowany) | Link:

A dlaczego to skarb państwa nie mógł na tym zakładzie zarobić ?Przecież tyle co ten" byzmesnen " zrobił , to i państwo mogło zrobić, a państwo dało jakiemuś tam ukręcić lody.

Obrazek użytkownika Magdalena

13-07-2013 [13:59] - Magdalena | Link:

należał do PRACOWNIKÓW. I to wspaniale, ze ktoś stał się bogaty tylko szkoda, że ICH kosztem.

Obrazek użytkownika Gość

07-03-2012 [14:39] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Co PISowi przeszkadza, by rzucić hasło odnowy gospodarczej:

- polskie banki udzielają dogodnych kredytów polskim przedsiębiorcom, dużym i małym...skoro pożyczamy 6 mlrd Międzynarodowemu Funduszowowi Walutowemu na znikomy procent, to dlaczego nie własnym obywatelom?
- powstają czy odradzają się polskie produkty narodowe i polskie specjalizacje techniczne, rolnicze, naukowe i kulturalne...pod opieką i kuratelą państwa(neutralna mała Szwecja produkuje własny myśliwiec, łodzie podwodne, okręty nawodne, systemy rakietowe , samochody ciężarowe i osobowe)
- ogłoszenie abolicji finansowej(co nakradłeś przed, powiedzmy, rokiem 2013, to twoje, ale od dziś za nowe przekręty będziesz ścigany)
- powstaje polski system oświaty nowoczesnej, z poszanowaniem tradycji i wartości narodowych...jak w Japonii
- odbudowa silnej armii wspartej przez gwardię narodową i nieustannie szkolonych rezerwistów, z systemami antyrakietowymi, antylotniczymi i antyczołgowymi...jak w netralnej Szwajcarii czy Finlandii, uzbrojonych po zęby
- wprowadzenie stałej polityki prorodzinnej

JEST TO GOTOWY PROGRAM...na co czeka PIS?
Na taki program zagłosują wszyscy.

W ciągu 20 międzywojennych lat dźwignęliśmy się z popiołów!

Obrazek użytkownika Krzysztof1

11-03-2012 [09:43] - Krzysztof1 (niezweryfikowany) | Link:

Zaplanowane unicestwianie zakładu przy aprobacie PO.Bezwzględni i POzbawieni jakichkolwiek dobrych cech ludzie.