Raport Komisji Europejskiej o emigracji

1. Ukazał się kolejny raport Komisji Europejskiej dotyczący emigracji w Unii Europejskiej. Wprawdzie dane prezentowane w tym raporcie dotyczą roku 2007 i początku 2008 ale informacje w nim zawarte są bardzo niepokojące.

Po pierwsze na początku 2008 roku za granicą naszego kraju przebywało dłużej niż dwa miesiące (a więc najprawdopodobniej zarobkowo) aż 2,3 mln Polaków przy czym ponad połowa z nich to ludzie mający mniej niż 29 lat.

Po drugie aż 25,7% (a więc blisko 600 tys osób) z nich to ludzie z wyższym wykształceniem co w sytuacji kiedy średnio w Polsce odsetek osób z wyższym wykształceniem wynosi 14,7% oznacza jak pisze się w raporcie „pojawienie się zjawiska drenażu mózgów”.

Rozmiary emigracji zwłaszcza że dotyczy ona w większości ludzi młodych a także fakt że za granicę wyjechało aż tylu Polaków z wyższym wykształceniem nie najlepiej rokują dla przyszłości naszego kraju w szczególności jeżeli chodzi o przyszłą liczbę mieszkańców naszego kraju a także przyszłość naszego systemu emerytalnego.

2. W raporcie pojawiła się również kwestia wpływu kryzysu na stabilność zatrudnienia emigrantów. Stwierdza się, że w sytuacji redukcji zatrudnienia w „starej Unii” to właśnie emigranci w pierwszej kolejności będą tracili miejsca pracy. Wprawdzie emigranci jak zaznaczono w raporcie wykonują głównie prace „proste i nisko płatne” o które wcześniej nie było konkurencji to w czasach kryzysowych i takie zajęcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest więc szansa, że młodzi Polacy będą wracać być może z nowymi umiejętnościami i jakimś kapitałem i dobrze byłoby aby państwo polskie było do tego przygotowane.

Poszczególne duże miasta (np. Wrocław, Białystok, Szczecin) prowadziły jakiś czas temu kampanie głównie na terenie Wielkiej Brytanii zachęcające do powrotów ale teraz kampanie te zamarły ponieważ także w Polsce gwałtownie pogorszyła się sytuacja gospodarcza a w konsekwencji także sytuacja na rynku pracy.

Skoro kryzys na zachodzie Europy potrwa przynajmniej do połowy 2010 roku to być może mamy jeszcze przynajmniej rok aby taką ofertę dla młodych ludzi przebywających za granicą przygotować. Wydaje się, że po zdobyciu doświadczenia i nawet niewielkiego kapitału mogą być oni zainteresowani powrotem do rodzinnego kraju pod warunkiem jak sądzę dodatkowych zachęt ekonomicznych, które pozwoliłyby im na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

 

Ukazał się kolejny raport Komisji Europejskiej dotyczący emigracji w Unii Europejskiej. Wprawdzie dane prezentowane w tym raporcie dotyczą roku 2007 i początku 2008 ale informacje w nim zawarte są bardzo niepokojące.