Europejskie pakiety antykryzysowe

1. Ukazał się zamówiony przez Prezydencję Czeską raport przygotowany przez brukselski Instytut Bruegla oceniający europejskie pakiety antykryzysowe. Pakiety te zostały zaprezentowane podczas ostatniego posiedzenia Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Z raportu dowiadujemy się trochę więcej o ich zawartości.
Generalnie zawierają one dwie formy pomocy państw członkowskich UE dla ich gospodarek i podatników finansowane z budżetów poszczególnych państw. Są to obniżki podatków i inne instrumenty fiskalne i gwarancje kredytowe.
Największe pakiety przygotowały kraje, które kryzys dotknął najmocniej, ale jednocześnie ciągle jeszcze mogą one sobie pozwolić na zwiększone wydatki budżetowe, chociaż deficyty budżetowe tych krajów przekraczają wyraźnie już w roku 2008 3% ich PKB.
Niemcy przeznaczyły na obniżki podatków 36 mld euro (1,4% PKB) a na gwarancje kredytowe 70 mld euro (2,7% PKB); Francja odpowiednio 17 mld euro (0,8 PKB) i 42 mld euro (2,1%PKB); Wielka Brytania 16,5 mld euro (1%PKB) i 22 mld euro (1,4%PKB); Hiszpania 12,5 mld euro (1,1%PKB) i 54 mld euro (5%PKB). Na tym tle pakiet antykryzysowy przygotowany przez polski rząd wygląda bardzo skromnie: 1,5 mld euro ulg podatkowych (0,5%PKB) i 4,9 mld euro gwarancji kredytowych (1,6%PKB). Do obniżek podatków wliczono wprowadzone jeszcze przez rząd Pis – u w 2007 roku obniżki składki rentowej, które przecież nie miały związku z kryzysem, bo rozpoczął się on w grudniu 2007 roku i to w Stanach Zjednoczonych.

2. Mimo, że jak widać z powyższego poszczególne kraje UE zaangażowały i to w pierwszej fazie kryzysu dziesiątki miliardów euro stanowiące po kilka procent ich PKB to główny wskaźnik koniunktury jakim jest wzrost produkcji przemysłowej spada w UE już siódmy miesiąc z rzędu. W marcu 2009 r. w porównaniu do marca 2008 r. produkcja przemysłowa była aż o 18,4% niższa . W Polsce ten wskaźnik spada wprawdzie dopiero czwarty miesiąc z rzędu ale w marcu wskaźnik ten spadł aż o 23%.
Mimo że na ostatnim posiedzeniu Rady Unii Europejskiej przywódcy krajów UE po raz kolejny podkreślili jak szkodliwe jest stosowanie protekcjonizmu w ramach Unii w pakietach antykryzysowych wyraźnie preferuje się te dziedziny produkcji, które wytwarzają dobra podlegające ograniczonym zakresie wymianie handlowej z innymi krajami, chodzi generalnie o to aby wydawanie pieniędzy budżetowych nie było jednocześnie pomocą dla partnerów handlowych za granicą. Właśnie dla tego duże wsparcie w tych krajach uzyskały sektory budowlane.
Ukazał się zamówiony przez Prezydencję Czeską raport przygotowany przez brukselski Instytut Bruegla oceniający europejskie pakiety antykryzysowe. Pakiety te zostały zaprezentowane podczas ostatniego posiedzenia Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Z raportu dowiadujemy się trochę więcej o ich zawartości.