A. ZYBERTOWICZ: PLAN DLA POLSKI

Relacja ze spotkania z profesorem Andrzejem Zybertowiczem na konferencji "Pytania o naszą niepodległość".
Temat: Elity Polski - elity dla Polski - diagnoza i plan. Jak wyłonić nowe elity? Anatomia władzy, mechanizm pułapki elitarności; dlaczego przegrywamy wybory?

Mam nadzieję, że o ogłoszonej we Wrocławiu inicjatywie Profesora - Archipelag polskości - będzie niebawem głośno w całej Rzeczypospolitej! Będę ten temat jeszcze poruszał na blogu. Na początek proponuje relację z wrocławskiego Ossolineum.

28-29.01.2012 Wrocław, Ossolineum
Organizatorzy:
Wrocławski Społeczny Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego i Stowarzyszenie Dolnośląski Instytut Wojciecha Korfantego

Realizacja: "idź POD PRĄD" TV 2012

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Bwana Kubwa

09-02-2012 [11:23] - Bwana Kubwa (niezweryfikowany) | Link:

??

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-02-2012 [12:35] - Paweł Chojecki | Link:

Trzeba kliknąć w okno pod tekstem: A. ZYBERTOWICZ: PLAN DLA POLSKI
lub w drugiej linijce tekstu w tytuł wykładu: Elity Polski - elity dla Polski - diagnoza i plan

Obrazek użytkownika WJD

09-02-2012 [17:11] - WJD (niezweryfikowany) | Link:

Czyż że sam Pan zdecyduje się to wystąpienie odpowiednio skomentować, albo czując się niezręcznie kogo innego milczeniem swoim przymusza ?

Moje Uszanowanie i Ciepła Życzę

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-02-2012 [18:05] - Paweł Chojecki | Link:

Przede wszystkim zamierzam "wypełniać ten projekt ciałem".

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Janko Walski

09-02-2012 [22:31] - Janko Walski | Link:

Profesor Zybertowicz poruszył kapitalne dla Polski problemy. Sądziłem, że dyskusji nie będzie końca.
Na razie idę na Pospieszalskiego.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

09-02-2012 [23:55] - Paweł Chojecki | Link:

Często bijemy piane o tematach zastępczych podrzucanych przez BTW, a o rzeczach istotnych nie potrafimy rzeczowo rozmawiać...

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Janko Walski

10-02-2012 [01:47] - Janko Walski | Link:

akurat nie było mnie na tej prelekcji, więc jestem wdzięczny za udostępnienie.

Idea koordynowania archipelagu polskości jest tą, którą od lat uważam za niezwykle ważną. Społeczne komitety poparcia Jarosława Kaczyńskiego, które spontanicznie powstawały w całej Polsce latem 2010 mogłyby stanowić naturalną bazę. Połączenie tych i innych oddolnych inicjatyw poprzez określenie podstawowych wartości łączących jest ważnym krokiem do budowania społeczeństwa obywatelskiego, jedyną drogą do odzyskania przez Naród podmiotowości. Przyznam, że zaskoczyło mnie zakwestionowanie przez Pana odniesienia do chrześcijaństwa, wiary katolickiej, Kościoła, mimo, że sam, może nie nazwałbym się agnostykiem jak Profesor, ale na pewno nie wzorem osoby wierzącej.

Nie kwestionował Pan nierozerwalnej więzi Kościoła z Polską od początków jej istnienia i kulturowych konsekwencji. Pewnie zgodzi się Pan, że nawet wszelkiej maści postępowcy z komunistami na czele z tej kultury wyrośli i czerpią pełnymi garściami, tylko tego nie wiedzą. Fakt, że  w wersji zwulgaryzowanej, ale jednak.

Pan mówił o rzeczach nie do zaakceptowania przez młodych. Odpowiedź Profesora mogła wydać się nieprzekonywująca w kontekście przywołanych doświadczeń z pracy z młodzieżą. Nie chciałby Pan jej utracić tylko z tego powodu, że w minimum wartości znalazło się powoływanie się na oczywistą prawdę, ale niemodną. Można byłoby poprzestać na stwierdzeniu, że ci którzy nie uznają tego co stanowi o tożsamości Narodu nie pasują nijak do ruchu mającego tę tożsamość przywrócić. Można też próbować przekonać, że to jednak ważne, że bez tego nie istniejemy. Wszyscy bez względu na poglądy.

Tak naprawdę to dotknął Pan szerszego zagadnienia kompromisu z modą. Z tej perspektywy można byłoby spojrzeć również na kolejne schizmy w Kościele. Co pozostało z tych odłamów, które poszły za kolejnymi modami? Tych kościołów prawie nie ma!

I jeszcze jeden aspekt, o który zahaczył profesor. Wiąże się z pytaniem o samo istnienie minimum wartości, o istnienie granicy kompromisu. Jeśli je odrzucimy to pozostanie nihilistyczna gra, w której możemy przybierać każdą formę w zależności od potrzeb, podatni na dowolne manipulacje. Tym samym niczym nie różnilibyśmy się od środowisk skupionych wokół PO, SLD, PSL.

Pozdrawiam,

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

10-02-2012 [15:23] - Paweł Chojecki | Link:

Cieszę się, że również widzi Pan doniosłość kwestii, którą poruszyłem dla naszej sprawy. W pytaniu na wykładzie dotknąłem tylko powierzchownie (pragmatycznie) problemu. Trochę więcej napisałem w artykule "Pójdźmy drogą Palikota!" w aktualnym numerze "idź POD PRĄD" - http://niezalezna.pl/22469-poj...

O tych sprawach najlepiej rozmawiać osobiście - może kiedyś przetną się nasze drogi.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika Janko Walski

10-02-2012 [17:20] - Janko Walski | Link:

Nie wątpię, że gdybyśmy tylko chcieli, nie zabrakłoby pomysłów na wykończenie przeciwnika za pomocą gry takiej jaką prowadzą wszystkie podmioty z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości, gry bez zasad. Cieniasy Tuska, ostrzy jak brzytwa ludzie Millera i odgrywający pokorne cielęta członkowie PSL nie mieliby szans.

Naszą słabością, a jednocześnie siłą jest dobrowolnie przyjęta granica gry. Różna w przypadku różnych środowisk. Dobrze zdefiniowane minimum wartości wspólnych jest ich naturalnym spoiwem jednoczącym aż do sukcesu wyborczego. Jeśli rozważalibyśmy dalszą redukcję owego minimum to na samym końcu pozostałyby chrześcijańskie odniesienie. Na samym końcu. Inaczej mówiąc, bez chrześcijańskiego dziedzictwa nie ma nas.

Pańskie przesłanie wydaje się trafne: "patriotyzm musi się im opłacać". Nie tylko im, ale każdemu. I nie musi, tylko opłaca się. Opłaca się tak jak każde działanie pro-wspólnotowe. Trzeba tylko dotrzeć do nich z tą informacją. Wymaga wysiłku, poświęcenia, ale opłaca się. Żeby mogły być działania pro-wspólnotowe coś musi tę wspólnotę spajać. Tym czymś jest między innymi Chrześcijańskie dziedzictwo.

Do miłego,
JW

Obrazek użytkownika t

10-02-2012 [02:27] - t (niezweryfikowany) | Link:

To raczej zadanie dla nas na wiele rozmόw w podgrupach, niż na dyskusję tutaj.
Przemyśleć, zapamiętać i skorzystać w praktyce - tak to dobieram.
Nic się samo nie zrobi i nic się nie stanie nagle i od razu. Budować trzeba na czymś i według planu. Profesor Zybertowicz wskazał sposoby.
Odzyskanie Polski będzie możliwe, gdy wytworzą się polskie elity – z tym się zgadzam - i gdy te elity będą się z sobą komunikować. To się już dzieje, ten wykład jest też częścią tego procesu. Szkoda, że nie we wszystkich ośrodkach uniwersyteckich. Mam nadzieję, że te nasze dążenia rozszerzą się.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

10-02-2012 [14:28] - Paweł Chojecki | Link:

A w jakich ośrodkach uniwersyteckich to się dzieje?

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika t

10-02-2012 [02:14] - t (niezweryfikowany) | Link:

I bardzo dobrze, że jest zamieszczony w internecie i można go wysłuchać.
Dziękuję.

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

10-02-2012 [14:27] - Paweł Chojecki | Link:

Mam nadzieję, że Niezależna pomoże go spopularyzować.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika m.

10-02-2012 [09:20] - m. (niezweryfikowany) | Link:

Podoba mi się, że oprócz koniecznego skonsolidowania prof. Zybertowicz pokazuje też konieczność przyspieszenia działań.

Dziękuję za materiał i pozdrawiam

Obrazek użytkownika Paweł Chojecki

10-02-2012 [14:25] - Paweł Chojecki | Link:

To ważne - widać, że dotychczasowy stabilny układ ulega jakiejś dekompozycji. Musimy szybko działać, by zamiast Tuska nie mieć Schetyny z Palikotem przy wsparciu Kreta.

Pozdrawiam

Paweł Chojecki

Obrazek użytkownika beeł

10-02-2012 [21:58] - beeł (niezweryfikowany) | Link:

...Panie Pawle
Czy mogę prosić, czy jest taka możliwość by zamieścić listę lektur, o której wspomina Pan Zybertowicz?