Przygotowania do udzielenia pożyczki MFW, trwają w najlepsze.

1. Na grudniowym szczycie UE w Brukseli Premier Donald Tusk złożył deklarację, że NBP z rezerw dewizowych udzieli pożyczki MFW, choć jak się wydaje nie miał na to ani zgody samego banku centralnego a także jakiegokolwiek stanowiska rządu.
W ostatnią sobotę Rzeczpospolita na łososiowych stronach zawarła informację pochodzącą z komunikatu NPB, że dopiero w tym tygodniu na prośbę ministra Rostowskiego zarząd banku centralnego wyraził wstępną zgodę na udzielenie MFW pożyczki, po uzgodnieniu warunków umowy.
A więc przygotowania do udzielenia pożyczki trwają w najlepsze, choć wcześniej Premier Tusk i minister Rostowski zapewniali, że jej udzielenie jest związane z naszą „obecnością przy stole” na posiedzeniach krajów strefy euro. A nasza obecność przy tym stole jest coraz bardziej wątpliwa.
2 Przypomnijmy tylko, że obydwaj panowie najpierw przekonywali, że musimy MFW pożyczyć, ponieważ inaczej strefa euro się zawali, a to z kolei spowoduje rozpad całej Unii Europejskiej.
Później dodali jeszcze argument, że zrobimy na  tym świetny interes bo oprocentowanie takiej pożyczki będzie wyższe niż rentowność amerykańskich czy niemieckich obligacji skarbowych, w których ulokowana jest  spora część naszych rezerw dewizowych.
Następnie do tego grona popierających pomysł pożyczki, dołączył szef doradców Premiera Tuska, Jan Krzysztof Bielecki, używając argumentu o najwyższej wiarygodności MFW, który ma nie kwestionowany rating AAA.
Tyle tylko, że doskonale wiemy iż fundusz tak zebrane pieniądze będzie pożyczał bankrutującym krajom strefy euro, a to oznacza, że i fundusz może mieć kłopoty z ich odzyskaniem, nawet w sytuacji kiedy ma on pierwszeństwo w odzyskiwaniu środków przed innymi wierzycielami.
3. W przypadku Polski jest jeszcze jeden poważny problem. Sytuacja naszego kraju, który ma postawioną  przez MFW do dyspozycji tzw. elastyczną linię kredytową obecnie w wysokości blisko 30 mld USD, a jednocześnie sam miałby pożyczać funduszowi ponad 6 mld euro, jest  wręcz schizofreniczna.
Elastyczną linię kredytową mamy od maja 2009 roku najpierw przez rok w wysokości 20 mld USD, a od stycznia 2011 roku została powiększona do 30 mld euro i przedłużona o kolejne 2 lata. Za samą gotowość korzystania z tych środków, płacimy rocznie około 60 mln USD czyli obecnie ponad 200 mln zł rocznie.
Tę paradoksalną sytuację bardzo obrazowo można przedstawić następująco. Polska kupiła sobie za wspomniane 200 mln zł rocznie prawo do korzystania z wody ze studni (jeżeli będzie korzystała z tej wody zapłaci dodatkowe przynajmniej 5-6% jej wartości rocznie) i jednocześnie sama chce dolewać do tej studni wody, za co MFW zapłaci nam mniej niż 1% rocznie od ilości wlanej wody.
Może więc  prościej i taniej byłoby w takim razie zrezygnować z elastycznej linii kredytowej w MFW i jednocześnie nie zasilać funduszu naszymi rezerwami walutowymi.
4. Niestety nie ma na ten temat żadnej debaty, musimy pożyczyć, bo Premier Tusk złożył na forum Rady UE taką deklarację w grudniu.
Mimo tego, że już wiemy że Brytyjczycy nie pożyczą funduszowi przypadającej na nich kwoty prawie 31 mld euro, Czesi prawie 3,5 mld euro. Poważne wątpliwości mają także Szwedzi, na których przypada prawie 7 mld euro i Duńczycy, którzy maja pożyczyć ponad 5 mld euro.
Miejmy nadzieję, że przed ostateczną decyzją w tej sprawie, dojdzie jednak do debaty sejmowej. Wniosek klubu Prawo i Sprawiedliwość jest ponawiany na każdym posiedzeniu Sejmu.
Tyle tylko, że rządząca koalicja PO-PSL ma chyba w tej sprawie coś do ukrycia przed społeczeństwem, bo cały czas jest przeciwna tej debacie sejmowej.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Heretyk

23-01-2012 [09:16] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

proszę rzucić okiem na to :
noblista Joseph Stiglitz oskarża BŚ i MFW o grabież
http://www.bibula.com/?p=50171

tutaj b. dużo tekstów w skali globalnej :
www.bankowaokupacja.blogspot.com
tutaj najlepsza analiza o sytuacji w PL :
www.urbas.blog.onet.pl
tutaj o kreowaniu pieniędzy z powietrza i pobieraniu od tego odsetek :
www.michaeljournal.org/archiwu...

tutaj Islandia, nie płaci lichwiarzom, zakończyli kryzys :
http://www.bibula.com/?p=47412

Obrazek użytkownika Heretyk

23-01-2012 [10:48] - Heretyk (niezweryfikowany) | Link:

250 000 000 000 pln.
za 2011 rok przyniosły one minus 4,9 % albo jakoś tak.

więcej o OFE tutaj :
http://www.przeglad-tygodnik.p...

Obrazek użytkownika Pantanik

23-01-2012 [11:41] - Pantanik (niezweryfikowany) | Link:

-----------------
Proponuję przeczytać to:
http://iskry.pl/index.php?opti...

http://iskry.pl/images/przyjac...

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika sarmata

23-01-2012 [13:03] - sarmata (niezweryfikowany) | Link:

Drugim beneficjentem są Niemcy. Zapłacą Polacy. Ot interes wedle Tuska. Trybunał to było by dobre i sprawiedliwe rozwiązanie.

Obrazek użytkownika ksena

23-01-2012 [13:22] - ksena (niezweryfikowany) | Link:

że jesteśmy jedynymi pożyczkodawcami ? Cosik drogo nas kosztuje to miejsce ,,przy stole''.

Obrazek użytkownika LB-NY

23-01-2012 [21:44] - LB-NY (niezweryfikowany) | Link:

Podsumowujac Panski artykul nie widac logicznego uzasadnienia dla udzielenia wplaty do IMF (MFW). Ale jesli donkey's team tak sie zaparl to oznacza, ze za taka decyzje musi cos otrzymac. Oczywiscie symboliczne dopuszczenie do stolu obrad, nawet jesli sie zisci nie jest warte takiej kwoty a zatem widac, ze gra idzie o cos innego. Mozna sie domyslac, ze chodzi o immunitetowe stanowiska w EU dla wybranych, czytaj tych ktorym cos sie pali pod nogami. Przyklad Budapesztu i zblizajaca sie konferencja w Pasadenie CA dostarczaja niewatliwie bodzcow do szybkiego dzialania. Wazeliny w takim przypadku nigdy nie jest za duzo.