Jak zarżnąć kurę, która znosi złote jaja

1. Od 18 listopada 2011 roku kiedy Premier Tusk w swoim ekspose zapowiedział wprowadzenie dodatkowego podatku od wydobycia miedzi i srebra, czyli kopalin, które w Polsce wydobywa tylko KGHM S.A, cena akcji tej spółki spadła z prawie 190 zł do niewiele ponad 100 zł.
W samym miesiącu grudniu 2011 roku wartość akcji spółki KGHM S.A. zmniejszyła się o ponad 8 mld zł, co oznacza poważne zmniejszenie wartości udziałów jakie ma w tej spółce Skarb Państwa  posiadający 32% akcji.
Ucierpiały także wartości jednostek rozrachunkowych OFE (oszczędza w nich 15 mln Polaków), które regularnie nabywały akcje miedziowego giganta, uznając je za niezwykle perspektywiczne i stabilne papiery wartościowe.
Oczywiście trudno mówić o stratach posiadaczy akcji KGHM do momentu kiedy nie pozbędą się tych walorów po obecnych niskich cenach. Większość z nich ze względu na strategiczny charakter takich kopalin jak miedź i srebro liczyło, że zawirowania wokół tej firmy będą miały przejściowy charakter.
Okazało się jednak, że po prezentacji rządowego projektu ustawy dotyczącej dodatkowego opodatkowania wydobycia miedzi i srebra i algorytmu określającego sposób obliczania tych obciążeń, perspektywa ponownego wzrostu cen akcji KGHM jest dosyć iluzoryczna.
2. Rząd przyjął projekt wspomnianej ustawy w ostatni wtorek i prawie natychmiast związki zawodowe kombinatu miedziowego zapowiedziały pogotowie strajkowe wskazując poważne mankamenty proponowanych rozwiązań podatkowych.
Zwracają uwagę, że zaproponowana wielkość obciążeń jest kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach wydobywających rudy miedzi (w tym roku podatek ten ma przynieść 1,8 mld zł wpływów budżetowych, w następnych latach przynajmniej 2,2 mld zł), a poza tym nie możność wliczenia tego opodatkowania w koszty uzyskania przychodów stanie się „przysłowiowym gwoździem do trumny” polskiego górnictwa rud miedzi.
Wreszcie związkowcy sugerują, że proponowany podatek powinien być pobierany od sprzedanych produktów, a nie półproduktu i powinien być wprowadzony przy vacatio legis ustawy wynoszącym 3 lata.
Przynajmniej część tych postulatów związkowych zasługuje na poważne potraktowanie, ponieważ w tej sytuacji w jakiej po zapowiedzi Premiera Tuska znalazł się KGHM, jeszcze konflikt ze związkami zawodowymi, który może skończyć się strajkiem, spowoduje utratę przez tę firmę perspektyw rozwojowych.
3. Platforma i jej przywódca Donald Tusk, uchodzący w środowisku przedsiębiorców za jego reprezentantów, kolejnymi posunięciami pokazują, że jego interesy mają wręcz za nic.
Wprowadzenie podwyżki składki rentowej o 2 punkty procentowe obciążającej przedsiębiorców, czy też postępowanie z KGHM S.A, które znacząco i na trwale obniżyło wartość tej firmy, a teraz pozbawienie jej perspektyw rozwojowych dobitnie pokazuje, że rządzący uwierzyli, że mogą w zasadzie podjąć każdą decyzję gospodarczą.
Tak się składa, że w budżecie na rok 2012, rząd Tuska podwyższył o ponad 2 mld zł aż do 8,1 mld zł wartość dywidendy, którą chce pobrać ze spółek skarbu państwa. Jest to kwota znacząco większa niż przewidywane w tym roku przychody z prywatyzacji.
Z jednej strony, chce się więc drenować spółki skarbu państwa, ze zdecydowanej większości wypracowanego zysku, z drugiej nie dba o ich wartość i nieprzemyślanymi decyzjami, wprowadzanymi w życie w skandaliczny sposób, doprowadza wręcz do finansowej zapaści.
Spółka KGHM Polska Miedź jest jednym z ostatnich sreber rodowych jakie nam zostało, jest przedsiębiorstwem od którego zależy los dziesiątków  tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska i kilku miast położonych na tamtym terenie.
Ostatnie decyzje rządu Tuska w sprawie tej spółki, a zwłaszcza sposób ich przeprowadzenia, pokazują dobitnie, że ci „fachowcy” od gospodarki są w stanie zarżnąć nawet kurę ,która znosi złote jaja.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siwy

19-01-2012 [09:46] - Siwy (niezweryfikowany) | Link:

Niszczenie polskich spółek i to takich które mają strategiczne znaczenie. Zobaczymy kto je przejmie za niszą cenę ?

Obrazek użytkownika krzyh

19-01-2012 [09:49] - krzyh (niezweryfikowany) | Link:

ale przecież nie polskich - chyba już wszyscy sobie z tego zdają sprawę że Tusk działa w interesie ale innego państwa

Obrazek użytkownika sarmata

19-01-2012 [11:48] - sarmata (niezweryfikowany) | Link:

Już murzyni lecz nie Tusk. Żądza władzy + głupota.

Obrazek użytkownika HENRY

19-01-2012 [11:52] - HENRY (niezweryfikowany) | Link:

Tusk ma już nowego strategicznego katarskiego inwestora na KGHM ;-)

Obrazek użytkownika WJD

19-01-2012 [12:06] - WJD (niezweryfikowany) | Link:

Nikt nikomu nie broni się wreszcie nawrócić, przeciwnie - czekamy na to !

W ogóle można zlikwidować ten najbardziej na świecie kretyński podatek dochodowy z dnia na dzień wywołując taki potężny przyrost pkb, że prawdopodobnie już samo to w ogóle zlikwiduje bezrobocie zupełnie, nawet bez innych rzeczy koniecznych, jak:

- zupełna deregulacja gospodarki,
- zakaz konstytucyjny jakiejkolwiek ingerencji polityków do gospodarki,
- zniesienie raz na zawsze przymusu ubezpieczeń zapisane w konstytucji,
- konstytucyjny zakaz lichwy,
- wprowadzenie parytetu złota,
- kara śmierci za wielkie afery gospodarcze /i oprócz tego za umyślne zabójstwo oraz
za zdradę stanu/,
- skasowanie kilkuset tysięcy stanowisk pozorowanej pracy /dla znajomych królika/ w
stworzonych w tym celu niepotrzebnych lub gigantycznie przerośniętych urzędach,
- zwrot ukradzionego mienia ruchomego i nieruchomego /wszystko w naturze/ Polakom
narodowości polskiej jako zaczątku odtworzenia klasy średniej stabilizującej naród
pod względem politycznym i gospodarczym,
- stworzenie sądów /bo teraz przecież w ogóle w Polsce nie ma sądów - nie oszukujmy
się!/,
- stworzenie prokuratur,
- stworzenie policji /nie ma i policji/,
- likwidacja siucht zbudowanych jako niby sądy, niby-prokuratury i niby-policja,
- budowa prawdziwej zawodowej i uzbrojonej armii /obecna władza rozbroiła Polskę/,
- przeznaczenie od tej pory całości wpływów z prywatyzacji na fundusz emerytów
starego portfela
- i tak dalej.

Słowem wprowadzenie w życie programu Nowej Prawicy.

Ale już sama tylko likwidacja podatku dochodowego natychmiast zlikwiduje w Polsce wielki ogrom biedy. Przecież miliony polskich dzieci głoduje 67 lat po zakończeniu II wojny światowej w samym środku Europy!!

Wstyd !!

Elementarna logika podpowiada: skoro podwyżka podatków ma takie skutki, jak Szanowny Pan napisał w powyższym felietonie, to przywrócenie do poprzedniego stanu lub nawet obniżenie poniżej poprzedniego stanu, natychmiast naprawi sytuację, nieprawdaż ??

Zatem czekam na intrepelacje Szanownego Pana w tej sprawie !! Co ludzie wymyślili i wprowadzili to ludzie mogą odwołać.

No a naiwniacy i głupcy majstrujący przy gospodarce jeszcze raz przekonali się jak zgubna dla ogółu za każdym razem jest podwyższanie podatków.

Ale z drugiej strony od dawna podejrzewam - co tam podejrzewam - pewny jestem, że ta podwyżka podatków jest celowo robiona wyłącznie po to aby zniszczyć naród polski.

Bo nie podejrzewam decydentów o aż tak prze-potworną głupotę.

Za dużo ludzi mówi jakie są zgubne skutki podwyższania podatków, żeby nawet najwięksi głupcy tego jeszcze nie wiedzieli !!

Ludzie związani z Nową Prawicą trąbią o tym od dziesięcioleci i za każdym razem ich przepowiednie i ostrzeżenia się sprawdzają "co do joty" !!

Wystarczy też czytać felietony pana redaktora Michalkiewicza na "michalkiewicz.pl" i też można się dostatecznie dokształcić.

Nie ma zatem absolutnie żadnego wytłumaczenia dla decydentów podnoszących podatki w nędznej Polsce, gdzie miliony głodują.

W aż taką gigantyczna głupotę tych decydentów nie da się uwierzyć.

Są to z całą pewnością głupcy ale nie aż tacy, tego mi nikt nie wmówi !!

To jest robota świadoma !!

Zatem ONI po prostu CHCĄ zniszczyć polski naród świadomie !!

To jest zatem zdrada stanu.

Za zdradę stanu kara powinna być jedna. Każdy rozsądny człowiek doskonale wie jaka.

I tyle.

Obrazek użytkownika zet

19-01-2012 [14:18] - zet (niezweryfikowany) | Link:

Misja ta polega na osłabieniu państwa polskiego w każdej dziedzinie życia.

Obrazek użytkownika POison

19-01-2012 [14:40] - POison (niezweryfikowany) | Link:

Tusk ze swoją bandą załatwi KGHM identycznie jak stocznie, na zlecenie niemiaszków. Ale myli się ten, kto uważa, że oni mu to wynagrodzą. Zdrajców nikt nie szanuje, a tusk nigdy nie dostanie żadnego stołka w organizacjach międzynarodowych, podobnie jak kwach. Wykorzystają tego Dyzmę i kopną w 4 litery.

Obrazek użytkownika Robert

19-01-2012 [19:18] - Robert (niezweryfikowany) | Link:

Pozdrawiam wszystkich braci i siostry w rozumie.

Obrazek użytkownika Ana

19-01-2012 [20:04] - Ana (niezweryfikowany) | Link:

...i. to.dobrze dojna,tusk zasusza,,zeby ktos.potem czerpal ZYSKI . JAK NAROD NA TO POZWOLI? JA POJADE I WLASNYMI REKAMI WYCIAGNE TYCH SZCZUROW Z PALACU. Jak ktos pisze RZAD'(TO URAGA POLSCE.

Obrazek użytkownika KarolV

19-01-2012 [21:01] - KarolV (niezweryfikowany) | Link:

Donek, mam trochę wolnej gotówki i kupiłbym jakieś akcje, żeby coś zarobić, tylko musi to być pewne!
Nie ma sprawy, przypieprzymy KGHMowi podateczkiem, wartość akcji spadnie, wtedy Ty kupujesz, oczywiście będzie krzyk, że zarzynamy kurę co znosi złote jajka, po jakimś czasie uwzględnimy te protesty i albo obniżymy albo zlikwidujemy ten podateczek i co? zadowolony?
Donek, wiedziałem, że na ciebie można zawsze liczyć.

Obrazek użytkownika Waldek

20-01-2012 [00:24] - Waldek (niezweryfikowany) | Link:

Tusk rzeczywiscie robi sobie jaja,kiedy na swiecie metale kolorowe osiagaja bardzo wysokie ceny cos tu jest na rzeczy z ryzym?