Roman Dmowski – ku pamięci!

Dziś, 2 stycznia mija 73 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich polityków XX w., jednego z twórców Niepodległej II-giej Rzeczypospolitej – Romana Dmowskiego. Zapewne ta kolejna rocznica, będzie jak zwykle przemilczana. Szkoda. Ten mąż stanu i autor „Myśli nowoczesnego Polaka” wniósł do naszej myśli politycznej tak niezbędny w polityce racjonalizm i chłodną ocenę sytuacji geopolitycznej. W skrócie: uznał Dmowski, że naród powinien myśleć przede wszystkim o sile społecznej, a nie tylko się bić. W okresie jeszcze rozbiorowym zalecał pracę organiczną i tworzenie tego, co byśmy dzisiaj nazwali „społeczeństwem obywatelskim”. W praktyce oznaczało to tworzenie nowoczesnego narodu – który jednak, jak podkreślał Dmowski, nie może funkcjonować bez własnego organizmu państwowego.
Dmowski podkreślał zwłaszcza zagrożenie polityczne ze strony Niemiec. Miał sporo racji.
Przestrzegam przed bezkrytycznym odczytywaniem tego, co Roman Dmowski pisał 109 lat temu i równie bezrefleksyjnym przenoszeniu tego do współczesnej polityki. Jednak sama metoda politycznego myślenia, myślenie w kategoriach geopolityki, odwołania się do siły narodu, a nie tylko elit – to swoiste drogowskazy, jak najbardziej aktualne, które zostawił wielki Polak – Roman Dmowski. Człowiek ten napisał: „Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie”…

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika demmo

02-01-2012 [14:34] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Tusk i cała ta jego szemrana ekipa realizuje
systematycznie politykę wynarodawiania Polaków
i wypłukiwanie patriotyzmu z organizmu każdego z
nas .I ta ekipa usiłowała już raz uderzyć w wolność
Internetu ( i osiągnęli swój cel) Gdyby była wolność słowa i
wyznania w przestrzeni publicznej każdy miałby
możliwość wyrażania swoich opinii w mediach a
niestety tak nie jest .
Na proste pytanie – co to jest Judeopolonia?
co wiecie o Romanie Dmowskimi i jaki jest jego udział
w konferencji w Paryżu 1919 roku oraz kto był
przeciwnikiem powstania Państwa Polskiego po I
WŚ .Dlaczego do 1942 roku Niemcy wysiedlali
ludność z Zamojszczyzny i po co ?
Pytań można mnożyć tylko mało który Ob. RP
zna odpowiedz, a dlaczego ? Bo niestety uczyli
się na podręcznikach do historii napisanej przez
matkę Michnika Aktualnie jest jeszcze gorzej bo
pseudo autorytety moralne wielokrotnego użytku
kształtują nam obraz świata przez pryzmat
swoich ciemnych powikłanych interesów czyli po
prostu Żydłaczą 24 godz. na dobę w tych
polskojęzycznych mediach . To w ich interesie
jest wprowadzana cenzura bez której nigdy nie
potrafili i nie potrafią żyć i rządzić Będą czuli
się wspaniale jak narodowi założą kaganiec,
tłumaczą, że to dla naszego dobra !!!

Obrazek użytkownika demmo

02-01-2012 [15:02] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Przypomnę ,że po pierwszej wojnie światowej ważyły się losy Polski być albo nie być i przypomnieć należy, że kiedy Roman Dmowski zabiegał w 1919 Paryżu o polskie interesy państwowe, musiał stawić czoła wpływowemu kierownictwu żydowskiej diaspory. „W chwili zakończenia I wojny światowej wpływowi na terenie międzynarodowym Żydzi zapewniali bez ceremonii, że nie dopuszczą do tego, ażeby Polska była państwem narodowym i miała istotnie narodowe rządy”- wspomina Roman Dmowski – A miało powstać państwo buforowe miedzy Rosją sowiecką a Niemcami i nie było brane pod uwagę istnienie Łotwy , Litwy Estonii, Białorusi, Ukrainy i Polski w tym nowym tworze nazywanym pierwotnie Judeopolonia Wikipedia pod hasłem Judeopolonia podaje z adnotacją .( antysemicka teoria spiskowa )
Większość uczniów nie zna i nie chce znać Historii świata a tym bardziej Historii Polski, a zna tylko przez pryzmat nauczyciela, który też nie zna historii, bo zna przez pryzmat swojego nauczyciela, który interpretował historie przez pryzmat swojego punktu widzenia ukształtowany na bazie ideologii socjalistycznej. Zadawałem pytanie przypadkowo spotkanej młodzieży. Kto to jest Roman Dmowski – nikt nie wiedział, student z pierwszego roku spytał się, – do jakiej gazety pisuje ten Pan?
Takie samo pytanie zadałem nauczycielowi historii ( wyższe wykształcenie) - też nie wiedział. Czyli niedouczony nauczyciel, czego może nauczyć ?•Takich pytań bez odpowiedzi jest bardzo, bardzo dużo
Niestety poprawność polityczna nakazuje pomijać niewygodne tematy historyczne , a my nie pozwólmy żeby Historię Polski pisali nam obcokrajowcy ze swego punktu widzenia Należy zadać pytanie komu i dlaczego na tym zależy ,żeby Obywatel Polski nie znał historii swojego kraju ?

Obrazek użytkownika z Niemiec

02-01-2012 [16:24] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Cytaty:

" czołowy ideolog polskiego nacjonalizmu "

" Postulował przymusową polonizację mniejszości narodowych, zgodnie z hasłem "Polska dla Polaków" "

" Podczas rewolucji 1905 roku Roman Dmowski wysunął program autonomii Królestwa Polskiego w ramach Imperium Rosyjskiego, samorządu lokalnego i przywrócenia języka polskiego w urzędach i szkołach. Program ten przyniósł Stronnictwu Narodowo-Demokratycznemu (potocznie: endecji), znaczny wzrost poparcia społecznego."

" W roku 1907 Roman Dmowski został wybrany do II Dumy rosyjskiej, gdzie został przewodniczącym koła polskiego. W roku 1908 napisał książkę "Niemcy, Rosja i kwestia polska", w której wysunął tezę, że największym zagrożeniem dla Polaków jest pruska germanizacja. Z tego względu, Roman Dmowski głosił ideę współpracy z Rosją."

" Zamach majowy 1926 roku doprowadził do przejęcia faktycznej władzy w Polsce przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który był od lat politycznym i osobistym wrogiem Romana Dmowskiego."

" Na początku lat 30. XX wieku w Stronnictwie Narodowym doszło do wewnętrznych sporów na tle stosunku do demokracji. W konflikcie tym, Roman Dmowski poparł tzw. "młodych" (m. in. Jędrzej Giertych), którzy postulowali odrzucenie demokracji na rzecz ustroju zbliżonego do faszyzmu. Ponadto, Roman Dmowski zdecydowanie opowiadał się za prowadzonym przez młodzież endecką kampaniom antysemickim. Był też wyznawcą poglądów o rzekomym światowym spisku żydowskim."

" W roku 1933 Obóz Wielkiej Polski został zdelegalizowany. Rok później jego działacze utworzyli Obóz Narodowo Radykalny. Ten również został szybko zdelegalizowany i kontynuował działalność nielegalnie."

Panie Czarnecki czy przewiduje Pan, ze PiS-owi grozi podobny los?

Obrazek użytkownika demmo

02-01-2012 [19:07] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Co twoim zdaniem znaczy faszyzm ?
( gdzie powstał ten ruch, kto był ojcem założycielem )

Obrazek użytkownika z Niemiec

02-01-2012 [21:11] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

" Faszyzm (wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie i wł. fascio – wiązka, związek) – doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, totalitarne silne przywództwo, terror państwowy i solidaryzm społeczny)."

" Następujące elementy są najczęściej wymieniane jako integralne części faszyzmu: nacjonalizm, etatyzm, militaryzm, imperializm, totalitaryzm, antykomunizm, korporacjonizm, populizm, kolektywizm oraz opozycja do politycznego i ekonomicznego liberalizmu "

Tyle ogolnie, a ponizej kilka zdan z polskiego podworka, ktore moga
byc uzupelnieniem mojego poprzedniego wpisu.

" Obóz Narodowo-Radykalny, ONR, skrajnie prawicowe, antysemickie, antykomunistyczne i antykapitalistyczne ugrupowanie polityczne utworzone 14 V 1934, kierowane przez J. Mosdorfa, T. Gluzińskiego i M. Prószyńskiego. Powstało w wyniku secesji grupy młodych działaczy Stronnictwa Narodowego, należących w większości wcześniej do Obozu Wielkiej Polski.
ONR przystąpił do jawnej walki z rządem, zbliżając się w stosowanych metodach do działalności terrorystycznej. Głosił solidaryzm klasowy, antysemityzm oraz potrzebę modyfikacji ustrojowych w oparciu o wzory faszystowskie. W lipcu 1934, po trzech miesiącach działalności, uznany przez władze państwowe za organizację nielegalną, został rozwiązany. Kilku czołowych działaczy aresztowano i osadzono w obozie w Berezie Kartuskiej."

Obrazek użytkownika demmo

02-01-2012 [22:24] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Czy zgodzisz się zemną ,że Benito Mussolini i Adolf Hitler byli socjalistami ?Jeden to znaczy B. Mussolini stworzył ruch faszystowski a drugi Adolf Hitler nazistowski czyli NSDAP ( Narodowa Socjalistyczna Niemiecka Partia Pracy (Pracy Partia) a Józef Stalin też był socjalistą kolektywnym ale jednak socjalistą . Zapytasz dlaczego to napisałem ano dlatego ,że mylisz pojęcia bo do jednego worka wsadziłeś socjalizm z patriotyzmem a dodatkowo wymieszałeś to z faszyzmem i nazizmem a żeby było jeszcze śmieszniej dosypałeś do tego wora antysemityzm ( z tego wynika ,że jesteś wytresowany w duchu poprawności politycznej )
Lenin i jego zdegenerowana partia pierwsza na świecie wybudowała obozy koncentracyjne czytaj Łagry , dyktaturę proletariatu czytaj cenzurę. Totalitaryzm to domena socjalistów Niemieckich, Sowieckich oraz faszystów włoskich i jeden cel podporządkować sobie inne kraje w duchu internacjonalistycznym. A UE to spełnienie oczekiwań tej wielkiej trójki Przypomnę ,że pierwszym komisarzem w UE był nie kto inny jak Walter Hallstein doradca Adolfa Hitlera
Internacjonalizm Socjalistyczny propagował na bagnetach nie kto inny jak Józek Stalin i po 1945 roku przywleczono to do Polski i innych państwach gdzie się nieźle zakorzenił w niektórych umysłach
Do tej pory w Rosji w oficjalnych wystąpieniach rocznicowych nie mówi się o Niemcach tylko o faszystach którzy napadli na ZSRR no bo jak wyjaśnić własnemu ludowi ,że socjalista Hitler napadł na socjalistyczny ZSSR a później socjalistyczne ZSSR pod dowództwem socjalisty Józefa Stalina pogonił socjalistę Hitlera Ludzie zastanawialiby się który to ten socjalizm lepszy i bardziej prawdziwy- czyż nie ?

Obrazek użytkownika Mycha

02-01-2012 [22:41] - Mycha (niezweryfikowany) | Link:

Ile razy w czasie mojej obecności na forum zobaczę, że ktoś pisze o niemieckich nazistach jako o faszystach, zawsze zwracam na to uwagę. Przeinaczanie pojęć, zmiana znaczeń i nazw = fałszowanie historii.
Faszyści włoscy zawsze byli przeciw komunistom wszelakim. Zwróć uwagę, że nas, Polaków, przed wojną Sowieci i Komintern nazywali faszystami. Niedawno powtórzono tę 'operację' sprawdzonej i skutecznej czarnej propagandy. Nasi starzy komuniści a teraz lewacy to samo mówią o PiS.
Pozdrowienia, demmo.

Obrazek użytkownika demmo

02-01-2012 [23:05] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

Dokładnie tak jak napisałaś- faszyzmem aktualnie określa się każdego kto nie jest wyznawcą internacjonalizmu socjalistycznego . Po dojściu do władzy w Austrii Jörga Haidera (ur. 26 stycznia 1950 w Bad Goisern, zm. 11 października 2008 w Lambichl) był zastosowany ten sam scenariusz – Wejście pierwszej partii Haidera do konserwatywnego rządu kanclerza Schüssela było przyczyną zastosowania przez Unię Europejską sankcji wobec Austrii – było to jedyne tego typu działanie w historii UE. 14 członków Unii zamroziło na osiem miesięcy stosunki z tym krajem a jak drugi raz doszedł do władzy ,no to zastosowano rozwiązanie ostateczne 11 października 2008. Tak jak 10 kwietnia 2010 rozwiązano w ten sam sposób sprawę Polską, a dzisiaj jest nagonka na Węgry i premiera Viktora Orbána z którego również robią faszystę .
Mmusimy zdawać sobie sprawę ,że aktualnie żaden polityk i rząd nie zaistnieje na arenie międzynarodowej bez błogosławieństwa UE . Bo każdy polityk i jego partia wywodząca się z ruchu narodowo patriotycznego będzie wszelkimi dostępnymi metodami niszczona łącznie z unicestwieniem .
Do Siego Roku Mycha !

Obrazek użytkownika z Niemiec

02-01-2012 [23:37] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Cytat:

" Bo każdy polityk i jego partia wywodząca się z ruchu narodowo patriotycznego będzie wszelkimi dostępnymi metodami niszczona łącznie z unicestwieniem. "
----------------------------------------------------
----------------------------------------------------
Mysle, ze az tak zle nie jest, natomiast jest bezsprzecznym faktem,
ze wszelkie ruchy nacjonalistyczne stoja na przeszkodzie do wprowadzania,
poglebiania integracji panstw tworzacych UE, czyli stoja na drodze do stworzenia Europejskich Stanow Zjednoczonych.

Obrazek użytkownika demmo

03-01-2012 [00:07] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

UE w pierwotnym założeniu miała być związkiem suwerennych państw i tak to też widział Papież Jan Paweł II a co wyszło ? -można zadać pytanie QuoVadis UE ?
Mnie przeraża to ,że wymazuje się z przestrzeni publicznej słowo patriotyzm ,a zastępując się je internacjonalizmem czyli ideologią stworzoną przez człowieka dla drugiego człowieka nie zawsze a z reguły wcale nie mająca na myśli dobra tego drugiego .
Każdy obywatel danego kraju ma prawo ale nie jest to przymus bycia patriotą czy wyznawcą wiary a w przypadku każdej ideologii jest to już przymus egzekwowany różnymi metodami .
Zagłuszmy ,że masz obywatelstwo Niemieckie ( prawdopodobnie masz) to wcale nie stanowi ,że jesteś Niemcem to znaczy tylko tyle ,że jesteś obywatelem kraju w którym mieszkasz ,bo Niemcem jest ten który wychował się w tej tradycji języku i kulturze oraz utożsamia się z historią swojego kraju na dobre i złe – mieszkając tam bardziej tobie pasuje internacjonalizm z punktu praktycznego ale to na marginesie

Obrazek użytkownika demmo

03-01-2012 [00:22] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

winno być załóżmy a nie zagłuszmy w zdaniu (Zagłuszmy ,że masz obywatelstwo Niemieckie )

Obrazek użytkownika z Niemiec

02-01-2012 [23:49] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

No, no, ales mnie potraktowal, jak gostka co ledwie podstawowke za kury
i indyki ukonczyl, ale niech Ci bedzie.

Obrazek użytkownika demmo

03-01-2012 [00:16] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

No cóż opisałeś swoje odczucia po przeczytaniu mojego tekstu, ale to nic nie wnosi do tematu! Czy Ty mieszkasz w Hamburgu od 1972 roku?

Obrazek użytkownika demmo

03-01-2012 [00:17] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

No cóż opisałeś swoje odczucia po przeczytaniu mojego tekstu, ale to nic nie wnosi do tematu! Czy ty mieszkasz w Hamburgu od 1972 roku?

Obrazek użytkownika z Niemiec

03-01-2012 [00:53] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Nie, urodzilem sie kolo Münster (Westfalen) w 1939 roku, tam spedzilem
dziecinstwo i lata mlodziencze. W Polsce jedynie pracowalem prawie
20 lat w latach 70 - 80.

Obrazek użytkownika demmo

03-01-2012 [01:14] - demmo (niezweryfikowany) | Link:

No to masz ładny wiek i bardzo poprawnie piszesz .
D B R A N O C!

Obrazek użytkownika Mycha

02-01-2012 [22:26] - Mycha (niezweryfikowany) | Link:

Jeśli dalej będzie rządzić POlszewia i euro-liber-lewactwo to podobny los, czyli zdelegalizowanie partii, może spotkać PiS.
Podaje Pan te cytaty, z Wikipedii jak mniemam, tak jakby Pan miał jakieś zarzuty. Coś się Panu nie podoba w działalności Dmowskiego, Herr Niemiec? Mnie jego pro-ruskość jedynie.
Pozdrowienia w Nowym Roku dla Pana i dla demmo.

Obrazek użytkownika z Niemiec

02-01-2012 [23:23] - z Niemiec (niezweryfikowany) | Link:

Rowniez pozdrawiam Pania i zycze wszystkiego najlepszego
w Nowym Roku.
Osobiscie do Dmowskiego i jego pogladow politycznych nic nie mam,
poprostu w jego czasach byla moda na tego typu poglady,
jedynie jego stosunki z Marszalkiem i stosunki w owczesnym polskim
obozie narodowym ( prawicowym ) troche mi przypominaja dzisiejsze
wasnie w PiS-ie.

Ps.
Cytaty o Dmowskim nie pochodza z wikipedii.

Obrazek użytkownika Gość one

02-01-2012 [22:38] - Gość one (niezweryfikowany) | Link:

"Przestrzegam przed bezkrytycznym odczytywaniem tego, co Roman Dmowski pisał 109 lat temu i równie bezrefleksyjnym przenoszeniu tego do współczesnej polityki." ale dzięki za te wszystkie informacje.

Obrazek użytkownika Gość

05-01-2012 [21:42] - Gość (niezweryfikowany) | Link:

Tak traktowali endecy Józefa Piłsudskiego o czym sam mówi 'Zapluty potworny karzeł na krzywych nóżkach, wypluwający swoją brudną duszę, opluwającymnie zewsząd, nie szczędzący niczego co szczędzic -trzeba - rodziny, stosunków, bliskich mi ludzi, śledzący moje kroki, robiący małpie grymasy, przekształcający każdą myśl odwrotnie - ten potworny karzeł pełzał za mną, jak nieodłączny druch, ubrany w chorągiewki różnych typów i kolorów - to obcego, to swojego państwa - krzyczący frazesy, wykrzywiający potworną gębę, wymyślający jakieś niesłychane historie,ten karzeł był moim nieodstąpionym druhem, nieodstępnym towarzyszem doli i niedoli, szczęścia i nieszczęścia, zwycięstwa i klęski.' Dmowski chciał federacji z Rosją. Czy czegoś wam to nie przypomina, bo mi Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i nagonkę na niego PO, a poza tym ta federacja. Istne deja vu.