Tyg. Wojenny i Solidarity with Solidarity

15.12.2011 r. w Grodzisku Mazowieckim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Solidarność Walczącą – Oddział Warszawa w 30-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wśród zaproszonych gości byli Barbara Jarzembowska działaczka ruchu „Solidarity with Solidarity” oraz Joanna i Mateusz Wyrwich działacze opozycyjni w latach 80-tych.

Barbara Jarzembowska opowiedziała zebranym o ruchu „Solidarity with Solidarity”, powstałym w Wielkiej Brytanii po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Założycielem i przewodniczącym ruchu był jej mąż Tadeusz „Jarski” Jarzembowski, syn żołnierza I Dywizji Pancernej generała Maczka, Honorowy Członek Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Drugim z prelegentów był Mateusz Wyrwich, który w 1982 - 1989 r. był współzałożycielem i publicystą prasy podziemnej m.in. „Tygodnika Wojennego”  i "Samorządnej Rzeczypospolitej". W marcu 2011 r., wspólnie z żoną Joanną Łukasiewicz–Wyrwich, odmówił przyjęcia przyznanych im przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego za działalność w stanie wojennym Krzyży Kawalerskich Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie prowadził nasz kolega ze stowarzyszenia Paweł Kołkiewicz, który zaprezentował zebranym film dokumentalny o stanie wojennym i dwie prezentacje: wspomnienie o ofiarach stanu wojennego oraz losy czterech postaci - Żołnierzy Wyklętych prześladowanych i internowanych przez komunistów w okresie stanu wojennego.

Za współpracę w przygotowaniu spotkania dziękujemy Edycie Żyle i Iwonie Stawickiej.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów spotkania.

YouTube: