Co przemawia do młodych?

   Kiedy tegoroczny Marsz Niepodległości szedł ulicą Waryńskiego, spotkałam starszego pana.  Na mój widok wykrzyknął on radośnie: "O!  Nareszcie jakaś starsza osoba !!!"  Rozejrzałam się wokół i zobaczyłam samych dwudziestolatków.  Wcześniej widziałam jednak kilku uczestników manifestacji starszych ode mnie, tak, że mogłam pocieszyć mojego rozmówcę.  Okazał się nim emerytowany nauczyciel matematyki z jednego z warszawskich techników.  Miał on rację. Około 80-90% demonstrantów, czyli co najmniej 30 tys., to byli młodzi.
  Gdy popatrzymy na zdjęcia z lewackich imprez: Antify, demonstracji "oburzonych", czy Marszu Wyzwolenia Konopi organizowanego przez Palikota, też widzimy same młode twarze.  Te manifestacje były znacznie mniej liczne, najwyżej kilkusetosobowe, ale równie charakterystyczna była tam przewaga młodych.  Warto przypomnieć, że 900 tys. spośród głosujących na Ruch Palikota miało poniżej 40 lat, a tylko 550 tys. było starszych.
  Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy popatrzymy na Kluby Gazety Polskiej, Marsze Pamięci, Obrońców Krzyża, słuchaczy wykładów przez namiotem Solidarnych 2010, czy tez bywalców imprez typu promocja książki Cenckiewicza.  Tam przeważa średnie i starsze pokolenie.  Młodych jest stosunkowo niewielu.  Tę różnicę pokoleniową najwyraźniej było widać podczas niesławnej demonstracji w nocy z 9 na 10 sierpnia 2010, kiedy to podjudzeni przez Dominika Tarasa młodzi znieważali krzyż a ludzie w średnim wieku i starsi go bronili.
  Co z tego wszystkiego wynika?  Ano to, że do młodych przemawia radykalizm.  Z jednej strony tysiące ich demonstrują pod sztandarami ONR i Młodzieży Wszechpolskiej, a z drugiej wielu innych daje posłuch skrajnie lewackim oraz antyklerykalnym hasłom.  W środku jest pustka.  Umiarkowane poglądy są domeną starszych.  Nie chcę tu wytworzyć fałszywego wrażenia, że cała polska młodzież jest taka radykalna.  Lwia jej większość nie interesuje się wcale sprawami publicznymi, zajmując się tylko sobą, swoja rodziną,, oraz pracą, nauką i karierą.  Ci młodzi jednak, którzy mają jakieś wyrobione poglądy - to radykałowie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika crom

22-11-2011 [19:03] - crom (niezweryfikowany) | Link:

Doszedlem do wniosku, ze mlodziez ma swoje idealy. Jeszcze 15 lat temu na topie byl wolny Tybet albo wolne foki w Kanadzie. Dzisiaj mamy swoje podworko. Premier sam sobie strzelil samoboja walczac z kibicami zwracajac uwage mlodych zbuntowanych na dalece idaca manipulacje politykow rzadzacych. Tylo tak dalej.Im wiecej klamstw i manipulacj, tym wieksza niechec mlodych obywateli do rzadu. A teraz najgosze, jezeli zalozymy teoretycznie, ze prawica wreszcie zwyciezy skad pewnosc, ze tam nie bedzie falszywych prorokow. m starzy wiemy ze komusze sierwo potrawi sie przeistoczyc w dowolnego stwora, zeby tylko utrzymac wladze

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [23:22] - elig | Link:

  To prawda, że premier strzelił sobie samobója, choć część obrażonych na niego poszła do Palikota.  W expose strzelił sobie dwa następne: podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet do 67 lat i podatek od kopalin.  Górnicy już się wściekają..  Co więcej, wcale nie zadowolił KE, która przysłała mu list z wymysłami.

Obrazek użytkownika Janko Walski

22-11-2011 [19:10] - Janko Walski | Link:

gnany ciekawością receptury na młodość i ...
Nie będę ukrywał, nie znalazłem.

Droga pani Elig, ta diagnoza prowadzi na manowce. Nie radykalizm tylko UPROSZCZENIE. O uproszczenie w tym wszystkim idzie. Lewica do perfekcji opanowała generowanie uproszczonych kodów. Nie było jej trudno trzeba przyznać, bo sama w sobie jest dalekim uproszczeniem.

Potrzeba zatem tłumaczenia tego co jest dla nas ważne na jak najprostszy język. I to już jest jakaś wskazówka, jakiś przyczółek, którego można się chwycić, by znaleźć sposób na młodość. No bo ludzie w średnim wieku tak wszystko komplikują. To dla młodości niestrawne.

Trzeba wyjść z jasnym krótkim przekazem, co nie jest łatwe, gdy zbyt wiele haseł ciśnie się do głowy. Musi być jedno główne, może dwa obrastające z czasem kolejnymi, pomocniczymi, nadającymi się do smsów. Jeszcze jakiś  symboliczny znak "tajemny" przydałby się. Ludzie lubią symbole. Odpada kolorowa szmata, znak pacyfistów czy opornik. Ryba również. To musi odwoływać się do wydarzenia charakterystycznego dla pokoleń, które ze znaczkiem miałyby się identyfikować, do jakiegoś wspólnego doświadczenia wyniesionego na poziom abstrakcji.

Co robić, że spytam po leninowsku?  Próbować. Całą złożoność życia zamknąć w kilku słowach takich, które miałyby szansę dotrzeć do każdego. Jak Palikot.

Pozdrawiam,

Obrazek użytkownika z-k

22-11-2011 [19:27] - z-k (niezweryfikowany) | Link:

wstydliwo - prozaicznych. Nie ma na trasie "tojek" a wrogo nastawiona do marszu straż miejska czyha przy każdym krzaku. Może starsi jeszcze doczekają czasów (Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie) bez jewrejolewactwa , że będzie to normalna demonstracja w Dzień Niepodległości i pójdą z wnukami..... a organizatorzy wolni od użerania się z zastępami Blumsztajna, dopracuję szczegóły organizacyjne w także załatwią starym "tojki"

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [23:09] - elig | Link:

  Jakoś ten problem nie dal mi się we znaki, choć młoda już dawno nie jestem.  Dobrze mieć pewną umiejętność przewidywania, n.p. nie pić piwa przed Marszem  :)))

Obrazek użytkownika kolarz

22-11-2011 [21:27] - kolarz (niezweryfikowany) | Link:

Ależ drodzy Państwo, oboje macie rację! Radykalizm wynika z uproszczeń. Środek (to przeciwieństwo radykalizmu) gdzie trzeba ważyć słowa, nieustannie weryfikować wiedzę, kontrolować czyny (nie na żywioł!), mieć poczucie odpowiedzialności itp. - jest skomplikowany. Nudzi. Wymaga poświęcenia drogocennego czasu. Niekiedy (o zgrozo) trzeba przeczytać coś więcej, niż tytuł i pierwsze zdanie, jeśli nie chce się być "radykałem".
Jest też odwrotna zależność: uproszczenia wynikają z radykalizmu.
Były czasy, że taki związek, w którym nie da się określić co jest przyczyną a co skutkiem nazywano "dialektycznym" :-)

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [23:17] - elig | Link:

  To prawda, że radykalizm = uproszczenia.  Jest to też chęć by wszystko było czarno - białe.  Jedni dobrzy i wspaniali, a pozostali zupełnie źli.  To prawda, ze prawicy brakuje jakoś nośnych haseł.  Ja od dawna narzekam na to, że nie jest ona w stanie objaśnić w prostych słowach po co właściwie ma przejąc władzę i co dobrego miałoby z tego wyniknąć dla zwykłego Kowalskiego.

Obrazek użytkownika Janko Walski

23-11-2011 [00:12] - Janko Walski | Link:

że radykalizm wynika z uproszczeń to znaczy nie radykalizm jest przyczyną tylko skłonność do uproszczeń. W drugą stronę implikacja nie zachodzi. Radykalizm może prowadzić do  dalszych uproszczeń, ale nie musi. Wystarczy, że będzie karmił się nakręcaniem emocji.  Nie ma tu żadnej równoważności. Czyli nie można przyznać racji mnie i jednocześnie miłej Gospodyni tego blogu. Jeśli teza Elig byłaby prawdziwa to PiS jako partia państwotwórcza, umiarkowana nie miałby żadnych szans u ludzi młodych. 

Obrazek użytkownika kolarz

23-11-2011 [14:58] - kolarz (niezweryfikowany) | Link:

Pisząc "radykalizm wynika z uproszczeń" nie miałem na myśli wynikania w sensie logicznym. To nie jest implikacja, tylko dwukierunkowa relacja o charakterze funkcjonalnym. Ma ona w dodatku charakter zwrotny, bo zarówno radykalizm w podejściu do otaczającego świata pogłębia jego słabą znajomość, jak i uproszczone postrzeganie otoczenia prowadzi do prób stosowania radykalnych metod wpływania na nie.

Obrazek użytkownika Irvandir

22-11-2011 [21:40] - Irvandir (niezweryfikowany) | Link:

Nie wiem, czy Pani zauważyła - w miarę upływu lat młodszych od Pani robi się coraz więcej i na tym polega problem. Czegoś w tym tekście nie kumam. Zawsze rewolucje robili raczej ci młodsi, bo w razie czego szybciej uciekali. Z tymi pochodami też chyba tak jest - młodzi chodzą szybciej i dlatego starsi wolą mieć własne pochody. Nie wiem, czy zauważyła Pani też, że Tusk parokrotnie próbował skłócić młodych ze starymi od "zabierz babci dowód" poczynając. Potem (aż do dziś zresztą) wpiera się młodym, że dlatego nie ma dla nich pracy, bo starzy blokują etaty. Uwierzyli w to tylko nieliczni i jest to chyba jedyna próba podziału społeczeństwa, która Tuskowi nie wyszła. Tymczasem Pani zaczyna na tę samą nutę. Starość to nie lata, tylko charakter. A tak w ogóle to zapraszam przy następnej okazji (ok. 3 Maja) na Rynek w Krakowie na Lekcję Śpiewania organizowaną przez Bibliotekę Polskiej Piosenki i kabaret Loch Camelot. Zobaczy Pani pełny przekrój społeczeństwa od niemowląt w wózkach (ci jeszcze nie śpiewają) poprzez dzieci szkolne, studentów, "białe kołnierzyki" i gospodynie domowe aż po rześkich staruszków i kruche staruszki. I wszyscy śpiewają na tę samą nutę. Można?

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [23:04] - elig | Link:

  Pierwsze zdanie Pana komentarza jest w sposób oczywisty prawdziwe  :)))  Ja opisałam tylko to, co zauważyłam.  Chyba nie tylko ja to dostrzegłam, bo w Warszawie powstał właśnie Młodzieżowy Klub Gazety Polskiej.  Cieszy mnie, ze w Krakowie Lekcje Śpiewania łączą wszystkie pokolenia.

Obrazek użytkownika Dirtyman1960

22-11-2011 [22:01] - Dirtyman1960 (niezweryfikowany) | Link:

"Kto w wieku 20 lat nie był socjalistą, ten nie ma serca, kto w wieku 40 lat nie jest konserwatystą, ten nie ma rozumu."
chyba nie pokręciłem nic, sens na pewno jest zachowany.
Tak mawiał premier, noblista, patriota. Niestety, to nie był premier naszego kraju. Szkoda.

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [22:58] - elig | Link:

Coś podobnego mówili: Bismarck, Clemenceau, Sienkiewicz oraz Piłsudski.

Obrazek użytkownika dirtyman1960

23-11-2011 [00:46] - dirtyman1960 (niezweryfikowany) | Link:

akurat miałem na myśli Churchilla, zresztą istotna jest myśl, autor choć ważny, w tym wypadku jest "drugim planem"
pozdrawiam

Obrazek użytkownika Studentka:

22-11-2011 [23:13] - Studentka: (niezweryfikowany) | Link:

i dlatego chcąc przyciągać młodych trzeba operować radykalnymi hasłami.One wcale nie muszą być libertyńskie - palikotowskie, doskonale sprawdzą się i prawicowe, pisowskie, ale muszą mieć ten radykalny wydźwięk. Może zabawmy się w układanie takich haseł; patriotycznych z radykalnym prądem i naszymi ideałami, zachęcających do działania. Może komuś się uda.

Obrazek użytkownika elig

22-11-2011 [23:24] - elig | Link:

Popieram ten pomysł, choć na razie nic nie przychodzi mi do głowy.  Może inni komentatorzy coś wymyślą?